Co trzeci Polak uważa, że Polska powinna przystąpić do strefy euro, w tym 10 proc. wskazuje, że powinno się to wydarzyć jak najszybciej, zaś 23 proc. – w odpowiednim momencie – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! we wrześniu. Ale jednocześnie aż 48 proc. ankietowych opowiada się przeciwko przyjęciu wspólnej waluty w ogóle.
Wpływ euro na inflację i PKB
Dlaczego? – Polacy zdecydowanie częściej spodziewają się negatywnych niż pozytywnych skutków wejścia Polski do strefy euro, przede wszystkim w krótkim, ale też w długim okresie – komentuje autorka badań dr hab. Katarzyna Sekścińska, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W kontekście ogólnych konsekwencji dla gospodarki badani oceniają, że przyjęcie euro przyniesie więcej szkody niż pożytku (w krótkim okresie wskazuję tak aż 46 proc., a tylko 15 proc. ma odwrotną opinię) i więcej ryzyk niż szans. Polacy zwracają uwagę głównie na takie potencjalne negatywne skutki, jak wzrost zadłużenia Polski, spowolnienie wzrostu gospodarczego, wzrost inflacji czy wzrost stóp procentowych.
Za to za pewną szansę z tytułu przyjęcia euro większość Polaków uznaje wzrost atrakcyjności Polski dla zewnętrznych inwestorów czy umocnienie pozycji Polski w UE (choć głosów przeciwnych jest niemal równie dużo).
Wpływ euro na portfele gospodarstwa domowych
Większość Polaków obawia się też wpływu wejścia do strefy euro na funkcjonowanie polskich przedsiębiorców, wskazując, że będzie to dla nich ryzyko i strata związana z podniesieniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko 28 proc. badanych widzi przyjęcie euro jako szansę dla polskich przedsiębiorców.