Z danych wynika, że w sierpniu ponownie spadł wolumen zamówień dla polskiego sektora przemysłowego – już po raz 30. z rzędu. To „wina” m.in. wciąż słabego popytu na nasze wyroby przemysłowe z zagranicy. Spadek nowych zamówień na eksport przyspieszył. Martwi oczywiście przede wszystkim koniunktura w Niemczech, gdzie przemysłowy wskaźnik PMI ponownie wyraźnie spadł – z 43,2 pkt w lipcu do 42,4 pkt w sierpniu, najniżej od pięciu miesięcy.
Spadek liczby nowych zamówień dla polskiego przemysłu znalazł odzwierciedlenie także w niższej bieżącej produkcji. Niemniej obie statystyki pogorszyły się w sierpniu w najmniejszym stopniu od czterech–pięciu miesięcy, co może dawać pewne nadzieje na nadchodzącą stabilizację sytuacji w sektorze.
Widać to też we wskaźniku optymizmu biznesowego przedsiębiorców, mierzonym poziomem oczekiwań dla przyszłej produkcji. Jest on wśród badanych firm najwyższy od pół roku. Przedsiębiorstwa liczą m.in. na efekt napływu środków z KPO oraz ożywienie gospodarcze w Niemczech.
Lepiej niż w strefie euro
Widoki na stabilizację przychodzą też z danych dotyczących zatrudnienia w przemyśle. Wprawdzie znów jego poziom spadł, ale już raczej symbolicznie, w najmniejszej skali od ponad dwóch lat. Co ważne, ten spadek nie wynikał raczej z programów zwolnień, a prędzej z niezastępowania pracowników zmieniających pracę i odchodzących na emeryturę. „Ograniczona redukcja etatów świadczy o tym, że firmy, mimo konieczności obniżenia kosztów poprzez zmniejszanie nadmiarowych mocy wytwórczych, starają się utrzymać kluczowych pracowników pozwalających na zachowanie konkurencyjności i potencjału produkcyjnego” – oceniają ekonomiści Credit Agricole w swoim komentarzu.
„W sierpniu polski PMI wzrósł do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy, odzwierciedlając wolniejszy spadek produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia. Główny wskaźnik był nadal daleki od poziomu wzrostu, ale wypadł korzystnie w porównaniu z danymi flash dla strefy euro (45,6 pkt – najniższy poziom od ośmiu miesięcy)” – komentował Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence.