Sejm zdecydował. Donald Tusk wybrany na stanowisko premiera

Po nieudzieleniu wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego Sejm w następnym kroku konstytucyjnym wskazał swojego kandydata na szefa rządu. Zgodnie z uzgodnieniami sejmowej większości jest nim Donald Tusk. Był jedynym kandydatem.

Publikacja: 11.12.2023 18:58

Donald Tusk z posłami KO

Donald Tusk z posłami KO

Foto: AFP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kandydatem koalicyjnej większości na szefa rządu jest lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. 

Sejm przyjął tę kandydaturę większością 248 głosów. Przeciwko było 201 posłów, nikt sie nie wstrzymał.

Sylwetkę kandydata przedstawił posłom Borys Budka, w imieniu, jak powiedział, 248 posłów koalicyjnej większości i ponad 11 milionów Polek i Polaków,

To wynik wcześniejszych ustaleń, które toczyły się między Koalicją Obywatelską, Nową Lewicą i Trzecią Drogą - porozumieniu Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL pod wodzą Władysława Kosiniaka Kamysza.

Sejmowa większość mogła zgłosić swojego kandydata dopiero po nieudzieleniu wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiemu, bo to jemu, mimo braku większości powierzył prezydent Andrzej Duda misję utworzenia rządu.

Morawiecki miał na stworzenie rządu i na starania o przychylność większości posłów dwa tygodnie. Wcześniej zapewnił prezydenta, że jest w stanie stworzyć większościowy rząd.

Zapewnienia prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda wskazując kandydata na premiera podkreślił, że należy to do jego prerogatyw, misje tę, zgodnie, jak twierdził, z sejmową tradycją, przekaże w ręce przedstawiciela ugrupowania, które wygrało wybory i ma w Sejmie najliczniejszy klub.

Mimo niekorzystnej arytmetyki sejmowej prezydent wskazał Mateusza Morawieckiego jako premiera. Podkreślił, że jego kandydatem nie jest Donald Tusk, ale zapewnił, że jeśli rząd Morawieckiego nie zdobędzie większości, bez zbędnej zwłoki zaakceptuje wybranego przez Sejm kandydata i zaprzysięgnie jego rząd, jeśli ten zdobędzie wotum zaufania.

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu