W ramach tzw. Tarczy antyinflacyjnej w lutym 2022 r. stawka VAT od towarów żywnościowych, opodatkowanych wcześniej stawką na poziomie 5 proc., została obniżona do zera. Ta zmiana w polityce podatkowej, gdyby została w pełni odzwierciedlona w cenach objętych Tarczą artykułów (odpowiadają za około 80 proc. wydatków na żywność), powinna doprowadzić do ich spadku o 4,8 proc. (przy innych warunkach niezmienionych). W rzeczywistości, jak wyliczyli ekonomiści z CA BP, zniżki cen były znacznie mniejsze.
W praktyce ceny żywności od lutego mocno wzrosły, ale to efekt wzrostu kosztów działalności jej producentów i sprzedawców. Analityków z CA BP interesował zaś sam efekt Tarczy. Aby to ustalić, przyjęli, że w świecie bez Tarczy ceny żywności w Polsce kształtowałyby się mniej więcej tak jak w Czechach, gdzie rząd w ub.r. nie interweniował w mechanizm kształtowania się tych cen.
„Ze względu na zbliżoną szerokość geograficzną, rolnictwo w Polsce i w Czechach ma podobne uwarunkowania klimatyczne. Z tego powodu, struktura produkcji rolnej w Polsce i w Czechach jest zbliżona. Po drugie, ze względu na bliskość geograficzną oraz możliwość swobodnego przepływu towarów w ramach UE, istnieją duże możliwości przeprowadzenia arbitrażu w warunkach odchylania się cen produktów rolno-spożywczych pomiędzy tymi krajami” – tłumaczą ekonomiści z CA BP wybór Czech jako kraju odniesienia. „Korelacja pomiędzy Polską i Czechami w przypadku poszczególnych podkategorii inflacyjnych w ramach kategorii żywność i napoje bezalkoholowe była w ostatnich latach bardzo wysoka i wynosiła przeciętnie 0,80” – przekonują w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
Czytaj więcej
Wyraźny spadek inflacji pod koniec ub.r. w warunkach zadziwiająco dobrej koniunktury wskazuje na miękkie lądowanie gospodarki. Normalności na horyzoncie jednak nie widać.
Z wyliczeń analityków z CA BP wynika, że ceny tych artykułów żywnościowych, które zostały objęte Tarczą, są dziś o około 3 proc. niższe niż można by oczekiwać, gdy rząd nie zdecydował się na czasową obniżkę VAT. To oznacza, że ceny żywności ogółem – z uwzględnieniem towarów obłożonych wyższą stawką VAT – są niższe o około 2,4 proc.