Produkcja: Eksport AGD rośnie

Od stycznia do końca maja na rynki zagraniczne trafił wyprodukowany w Polsce sprzęt AGD o wartości 4,7 mld zł. To o 18 proc. więcej niż w tym samym okresie 2011 r. Co prawda dane liczone w euro pokazują wzrost o 10 proc., jednak na tle innych krajów jest to wciąż doskonały wynik.

Aktualizacja: 13.02.2017 00:05 Publikacja: 23.08.2012 06:00

Produkcja: Eksport AGD rośnie

Foto: GG Parkiet

– Oczywiście obawiamy się potencjalnego wpływu zawirowań na rynkach finansowych, co może przenieść się na spadek popytu i w konsekwencji mniejszą produkcję sprzętu w polskich zakładach – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny związku producentów AGD CECED Polska. – Z drugiej strony, realia są nieubłagane i jeśli dojdzie do spadków sprzedaży i firmy będą zmuszone ciąć koszty, należy spodziewać się, że prędzej zamkną zakłady w zachodniej Europie niż w Polsce, gdzie koszty, choćby pracy, są wciąż dużo niższe – dodaje.

Dla polskich fabryk AGD eksport jest jedyną szansą na rozwój – na rynki zagraniczne średnio trafia 70–80 proc. ich produkcji. Dodatkowo polski?rynek także nie zachwyca swoją kondycją – od początku roku do  końca kwietnia – według danych GfK – sprzedaż dużego AGD w Polsce wzrosła wartościowo o 4,6 proc., co jest jednak efektem także wprowadzanych przez producentów od początku roku podwyżek cen sprzętu.

FagorMastercook podaje, że do końca maja sprzedaż eksportową zwiększył o 17 proc., zaś w całym I półroczu wzrost jest jeszcze lepszy i wynosi 21 proc.

– Zwyżka jest wynikiem wprowadzenia nowych linii produktowych, które cieszą się coraz większą popularnością – mówi Mariusz Kania, dyrektor finansowy FagorMastercook.

– Na 2012 r. zaplanowaliśmy wzrost produkcji i realizujemy te założenia – mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik Indesit Company Polska.

– Cały czas obserwujemy zwiększone zainteresowanie naszą ofertą wśród odbiorców zagranicznych. Obecnie sprzedaż eksportowa stanowi ponad 60 proc. naszej sprzedaży, co każe przypuszczać, że w roku bieżącym zachowane zostaną proporcje dotyczące struktury odbiorców, z których większą część stanowią odbiorcy zagraniczni – mówi Wojciech Kocikowski, wiceprezes Amiki Wronki.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem