Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.07.2019 14:20 Publikacja: 22.07.2019 14:20
Polska była dla Stalina ważnym trofeum. Nie jest jednak pewne, czy w 1944 r. sowiecki dyktator planował przekształcić ją w kolejną republikę Związku Sowieckiego, czy też zadowalała go jedynie totalna kontrola nad nowym protektoratem.
Foto: folha.com.br
22 lipca 1944 r. to symboliczna data rozpoczęcia rządów komunistów w Polsce. Od 1945 r. do 1989 r. włącznie dzień 22 lipca był obchodzony jako święto narodowe, upamiętniające wydanie Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN), czyli formalnego początku ustanowionych przez Sowietów władz „nowej Polski" i nowego ładu społeczno-ekonomicznego. Oficjalna historiografia PRL przekonywała, że tego dnia zaczął urzędować w Chełmie, „na pierwszym wyzwolonym fragmencie Polski", PKWN, który 1 sierpnia przeniósł się do Lublina i był de facto rządem Polski zrzeszającym nie tylko komunistów, ale również przedstawicieli wielu innych „postępowych" stronnictw. Miał zostać powołany przez działającą w podziemiu Krajową Radę Narodową, czyli samozwańczą, komunistyczną namiastkę parlamentu. Tak naprawdę jednak KRN ani krajowi komuniści nie mieli w tej sprawie nic do gadania. Decyzję o powołaniu PKWN podjął Stalin, pod którego okiem 20 lipca 1944 r. zredagowano Manifest tej marionetkowej instytucji. Dzień później wydrukowano go w Moskwie. (Zrobiono to z błędami. Na przykład szef PKWN Edward Osóbka-Morawski został tam podpisany jako „Osubka-Morawski". Sowiecki drukarz nie miał czcionki z polską literą „ó"). Manifest zaczął być rozklejany na zajętych przez Sowietów terenach na zachód od Bugu dopiero po kilku dniach. 22 lipca o godz. 20.15 Radio Moskwa poinformowało o powstaniu PKWN w Chełmie, zaskakując tym nawet komunistyczną PPR.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce 5,3 proc. – podał w czwartek GUS. Przez rok liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy urosła o niespełna 8 tys.
Sprzedaż detaliczna w marcu znów spadła rok do roku, wypadając ciut gorzej od średniej prognoz ekonomistów. Jednak dane nie wyglądają tak źle, jak mogłoby się wydawać.
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Te dane są kolejnym wsparciem dla oczekiwań obniżki stóp procentowych przez RPP już w maju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas