Konkurs krótkoterminowych prognoz „Parkiet" organizuje od 2005 r. Zespół Banku Ochrony Środowiska, który od lat tworzą Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska, był pierwszym, któremu udało się zwyciężyć dwa razy z rzędu. Nie spoczął jednak na laurach i w 2019 r. wygrał po raz trzeci.
Co to oznacza w praktyce? Inwestorzy, którzy chcą zminimalizować ryzyko zaskoczenia odczytami makroekonomicznymi, powinni szczególnie uważnie śledzić prognozy BOŚ. Konkurs „Parkietu" – oprócz tego, że pozwala wyłonić ekonomistę roku, którego nagradzamy na gali „Byki i Niedźwiedzie" – ma bowiem stanowić pożyteczne narzędzie dla uczestników rynku. Biorący w nim udział ekonomiści nie tyle przewidują, jaka będzie przyszłość, ile szacują, jak koniunktura w danym miesiącu przełoży się na dotyczące tego okresu dane publikowane w kolejnym miesiącu. Znaczące odchylenia odczytów od mediany tych szacunków mogą mieć wpływ na rynek finansowy.
W czołówce niewielkie zmiany
W 2019 r. duetowi z BOŚ po piętach deptali ekonomiści z Santander Bank Polska (Maciej Reluga, Piotr Bielski, Marcin Luziński, Wojciech Mazurkiewicz, Grzegorz Ogonek i Marcin Sulewski), którzy od lat są w czołówce naszego rankingu. Trzy z poprzednich pięciu edycji konkursu kończyli na czwartym miejscu, raz byli na szóstej lokacie. Tym razem zespół Santandera niewiele dzieliło od wygranej: zwyciężył w dwóch kwartałach. Dla porównania, ekonomiści z BOŚ, choć średnio byli lepsi, zwyciężyli w jednym kwartale.
Ostatnie miejsce na podium przypadło w udziale ekonomistom z Pekao (Marcin Mrowiec, Adam Antoniak, Piotr Piękoś, Arkadiusz Urbański, Kamil Łuczkowski). Ten zespół również stale prezentuje w konkursie dobrą formę. W poprzednich dwóch edycjach był na szóstej pozycji. Tuż za podium znaleźli się laureaci z poprzednich lat. Ekonomiści z banku Millennium, liderzy z 2014 r. i wiceliderzy z 2018 r., w 2019 r. zajęli czwarte miejsce, a ekonomiści z mBanku, zwycięzcy z 2015 r. i zdobywcy trzeciego miejsca w 2018 r., tym razem byli na piątej pozycji.
Wszechstronność to klucz do sukcesu
Zespół BOŚ swoje sukcesy zawdzięcza dużej wszechstronności. W 2019 r. był najlepszy w prognozach zarówno wskaźników makroekonomicznych (przed Santanderem i Millennium), jak i rynkowych (przed ING BSK i Moniką Kurtek z Banku Pocztowego). Tarnawa i Świątkowska znaleźli się w pierwszej piątce najlepszych prognostów aż 13 wskaźników (z 22 uwzględnionych w konkursie). Ekonomiści z Santandera znaleźli się w czołówce w 12 kategoriach, a kolejna w tym zestawieniu Monika Kurtek – w dziewięciu.