Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa w 2016 r. doprowadziła do nieusystematyzowanego rozproszenia nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. Model oparty na przypisaniu nadzoru ministrowi odpowiadającemu za dany dział administracji rządowej, w którym funkcjonuje spółka, miał spowodować zwiększenie efektywności nadzoru, a zatem podejmowanie decyzji lepiej ugruntowanych w znajomości realiów danego sektora gospodarki. Ekspert Forum Prawo dla Rozwoju, Mateusz Ambrożek podkreśla, że działania spółek Skarbu Państwa powinny zostać wpisane w szersze ramy o charakterze politycznym i makroekonomicznym.
- Efekty tej nieustającej żonglerki modelami nadzoru są dla gospodarki, delikatnie mówiąc, niezadowalające. Kręcimy się w kółko, zamiast wykorzystać potencjał państwowych spółek do wzmacniania bezpieczeństwa i suwerenności kraju, a także zagranicznej ekspansji. Skupiamy się bowiem na metodach, w dodatku realizując jednostkowe interesy, zamiast wspólnych, dalekosiężnych celów – podkreśla Ambrożek i dodaje, że przykłady strategicznych, ale zupełnie nieprzemyślanych, niespójnych decyzji, można mnożyć.
Plan przejęcia za 2,9 mld zł 100 proc. udziałów w Enerdze przez PKN Orlen, a także przejęcie Grupy Lotos i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wygląda imponująco, ale taki koncern multienergetyczny (paliwa, gaz, prąd) będzie konkurował z państwowym championem elektroenergetycznym (po planowanym połączeniu PGE, Enei i Tauronu), zarządzając siecią dystrybucyjną na 24 proc. powierzchni kraju. Zamiast się uzupełniać, koncerny będą ze sobą konkurować. Ponadto realizacja warunków przejęcia Lotosu, postawionych przez Komisję Europejską, może doprowadzić do osłabienia państwowej kontroli nad strategicznymi instalacjami przetwórstwa, przesyłu i magazynowania produktów ropopochodnych.
Nowopowstały Polski Holding Hotelowy nie powiązał jednych z najważniejszych w kraju spółek hotelowych, należących do: Polskiej Grupy Energetycznej (Elbest Hotels), Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (Geovita), Państwowej Grupy Górniczej (Nadwiślańska Agencja Turystyczna), Polskich Kolei Państwowych (CS Natura Tour) czy KGHM Polska Miedź (Interferie).
Resortowe spółki budowlane (Polskie Domy Drewniane Lasów Państwowych czy zablokowana przez premiera spółka deweloperska Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) powoływano w celu zablokowania przekazania gruntów budowlanych do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Wbrew zapowiedziom Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych, że Domy Drewniane budować będą na gruntach z własnego zasobu, poszukują gruntów pod zabudowę mieszkaniową na rynku. A KZN pomimo zgromadzenia kilkuset nieruchomości nie udostępnił jak dotąd żadnej z nich na cele mieszkaniowe.