Rynek pracy pod wpływem pandemicznych zawirowań

Na pierwszy rzut oka kwietniowe dane o kondycji rynku pracy wydają się doskonałe. Jak podał w czwartek GUS, zatrudnienie w firmach (o liczbie pracowników powyżej dziewięciu) wzrosło o 0,9 proc. w porównaniu z kwietniem 2020 r., a przeciętne wynagrodzenie – aż o 9,9 proc.

Publikacja: 21.05.2021 05:09

Rynek pracy pod wpływem pandemicznych zawirowań

Foto: Adobestock

Na tak wysoką dynamikę (ekonomiści spodziewali się nawet nieco wyższego wzrostu) przeważający wpływ miał jednak efekt niskiej bazy. Kwiecień zeszłego roku był bowiem najbardziej dotkliwym dla aktywności gospodarczej okresem pandemii. Zatrudnienie spadło wówczas o 2,1 proc. (rok do roku), a dynamika wynagrodzeń gwałtownie się obniżyła do 1,9 proc.

Niepokojący jest też spadek liczby miejsc pracy w porównaniu z marcem – o ok. 13,4 tys., podczas gdy w marcu taki miesięczny spadek wyniósł 5 tys. etatów. – Trzeba tu pamiętać, że kwiecień 2021 r. to okres trzeciej fali Covid-19 i obowiązywania najbardziej restrykcyjnych w tej fazie obostrzeń – zauważa Karol Pogorzelski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. GUS wyjaśnia, że spadek miesiąc do miesiąca był efektem m.in. zmniejszania wymiaru etatów, zakończenia i nieprzedłużania umów terminowych, rozwiązywania umów o pracę z pracownikami, a także pobierania przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu