Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.09.2021 14:32 Publikacja: 21.09.2021 14:32
Foto: Adobestock
Ostateczny kształt zmian w systemie podatkowym, które ma wprowadzić Polski Ład, pozostaje zagadką. Propozycje stale się zmieniają, a nowe, które mają korygować niedoskonałości pierwotnych pomysłów, okazują się nieprzemyślane. Nienaruszony zostaje jednak rdzeń podatkowej rewolucji. Wygląda na to, że Polski Ład, o ile wejdzie w życie, będzie oznaczał nieco większą progresję w podatkach. Będzie to efekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku dochodowego do 30 tys. zł oraz przesunięcia progu, od którego obowiązuje druga stawka PIT. To, jak deklaruje premier, ma sprawić, że system podatkowy stanie się bardziej sprawiedliwy. Większa progresja w tej mierze, w jakiej jest pochodną zmniejszenia obciążeń dla osób o niskich potencjalnych zarobkach, może jednak przynieść także bardziej wymierne konsekwencje. Jedną z nich może być wzrost aktywności zawodowej Polaków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub.r. mocniej, niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub. r. mocniej niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Dziura w kasie państwa puchnie jak na drożdżach – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Po części to efekt ubytków w dochodach z PIT, z których więcej trafia do samorządów. Po części – początku wykupy długu pandemicznego.
Kwietniowy indeks produkcji Philadelphia Fed wykazał spadek aktywności w tym miesiącu. Indeks spadł o prawie 39 punktów do -26,4, najniższego odczytu od dwóch lat. Był to trzeci z rzędu miesięczny spadek i największy miesięczny spadek od kwietnia 2020 r.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Polski wzrost będzie podtrzymywany kilkoma kanałami. Obok możliwego spowolnienia w wymianie handlowej i jego pośredniego wpływu na PKB widzimy też pozytywne impulsy z zagranicy – mówi Agata Filipowicz-Rybicka, główna ekonomistka Alior Banku.
Czy do podobnej rywalizacji dojdzie pomiędzy UE a Chinami? To jest bardzo ciekawe, jaka przyszłość nadejdzie. Zachęcałbym, by nie obawiać się tej dynamiki, tylko nauczyć się z nią funkcjonować – mówi Marcin Majewski, dyrektor zespołu ds. cła i handlu w PwC.
Smartfony, komputery, półprzewodniki znalazły się na liście produktów, które zostaną zwolnione z ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa – wynika z nowych wytycznych amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protection).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas