GPW: szybki nokaut, potem odrabianie strat

Po ostrym nurkowaniu w pierwszych godzinach sesji indeksom trudno było dziś walczyć o dobry wynik. Ostatecznie WIG stracił 0,6 proc., a WIG20 0,4 proc.

Aktualizacja: 27.02.2017 04:34 Publikacja: 24.01.2011 17:59

GPW: szybki nokaut, potem odrabianie strat

Foto: Bloomberg

Po obiecującym starcie, kiedy indeksy były na plusie, sprzedający dość szybko wyjaśnili, kto w ostatnich dniach ma przewagę na warszawskim parkiecie. Krótko po 10.00 wskaźnik największych spółek tracił już 1,3 proc. i można było walczyć praktycznie już tylko o to, aby straty te były jak najmniejsze.

Sporo z nich udało się odrobić w końcówce notowań, kiedy wszystkim parkietom na świecie zaczęły sprzyjać zwyżki na rynku nowojorskim. Ostatecznie WIG20 skończył dzień na poziomie 2722 pkt, czyli o 0,4 niższym niż w piątek. WIG stracił 0,6 proc., a najwięcej spadł mWIG40 grupujący średnie spółki – o 1,3 proc.

Osiągając dno sesji WIG20 był już poniżej 2700 pkt, co oznaczało już ponad 100 pkt (prawie 4 proc.) strat do rekordu hossy pobitego w połowie zeszłego tygodniu. Gracze nie mogą być zbyt zadowoleni, bo na ostatnie cztery dni w miarę udana była w Warszawie tylko sesja piątkowa.

Jeśli chodzi o największe spółki, dziś najwięcej powodów do zmartwień mieli posiadacze akcji Lotosu, które na koniec staniały o 2,1 proc. Akcje BRE Banku przeceniono o 1,4 proc. Z kolei o ponad 2 proc. podrożały papiery Polimeksu-Mostostalu, chociaż analitycy BZ WBK spekulują w opublikowanym dziś raporcie, że spółka może opuścić WIG20 (wypaść miałby także Cyfrowy Polsat, a ich miejsce miałyby zająć ukraiński Kernel oraz Petrolinvest).

Poniedziałek był dość ubogi, jeśli chodzi o wskazówki, jakimi mogli się kierować inwestorzy. W Europie z danych makro liczyły się tylko wstępne odczyty indeksów PMI obrazujących koniunkturę w przemyśle i usługach (zanotowały one wzrost w stosunku do grudnia), z kolei w USA dzisiejsze kalendarium było zupełnie puste.

W tej sytuacji uwaga skierowała się na raporty ze spółek. W Europie sporym rozczarowaniem okazał się raport Philipsa, jednego z pierwszych dużych europejskich koncernów publikujących wyniki za IV kwartał (zysk wzrósł, ale sporo mniej niż oczekiwano – w konsekwencji akcje staniały o blisko 6 proc.). W dużej mierze właśnie za sprawą Philipsa przez dużą część sesji zachodnie indeksy były na minusie (wyszły na plus dopiero pod sam jej koniec).

Z kolei w USA uwagę przyciągnęły publikujące wyniki Halliburton, serwisujący instalacje naftowe, oraz McDonald’s. Sesja w USA zaczęła się na zero, ale później indeksy poszły lekko w górę.

Giełda
Czas na nowy scenariusz wyborczy
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Giełda
Optymizm wrócił na rynki akcji, ale giełda w Warszawie znów została w tyle
Giełda
Brak kierunku
Giełda
Optymizm wrócił na giełdy po rezygnacji Joe Bidena
Giełda
Wielka Rotacja i Trump Trade (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Powtórka z wakacji?