Forum Funduszy: nowe horyzonty w zarządzaniu aktywami

Zarządzający aktywami mogą być wkrótce zmuszeni do przemodelowania swoich praktyk, procesów i strategii w odpowiedzi na światowe przemiany gospodarcze, postęp technologiczny, nowe mody i trendy w zakresie inwestowania, a wraz z nimi – nowe oczekiwania inwestorów wobec oferty i stóp zwrotu.

Publikacja: 17.06.2024 14:39

Forum Funduszy: nowe horyzonty w zarządzaniu aktywami

Foto: IZFiA

Uczestnicy kolejnej debaty na organizowanym przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami XVIII Forum Funduszy sporo miejsca poświęcili m.in. inwestycjom na rynku prywatnym. Jak przyznali, inwestowanie na rynku prywatnym w Europie jest znacznie mniej rozwinięte niż w USA, lecz w tym kierunku Stary Kontynent powinien zmierzać.

Czytaj więcej

Globalne trendy gospodarcze można wykorzystać na korzyść Polski

– Rządy mogą przy tym odegrać ogromną rolę. Wygląda na to, że obecny rząd w Polsce jest mocno zainteresowany zmianą lokalnego rynku – zauważył Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures. Jak przyznał, wielu inwestorów nie jest dziś zainteresowanych inwestycjami na rynku prywatnym i warto zmienić to nastawienie. Jego zdaniem możliwość inwestowania na rynku prywatnym powinny mieć pracownicze plany kapitałowe, utworzone prze kilku lat na brytyjski wzór nowe dobrowolne produkty emerytalne. – Im dłuższy mamy horyzont inwestycyjny, tym mocniej powinniśmy zaangażować się w instrumenty udziałowe, zarówno na rynku kapitałowym jak i prywatnym. Na tym drugim zmienność jest nawet niższa, a emocje odgrywają znacznie mniejszą rolę – ocenił Mokrzycki. Jego zdaniem inwestycje na rynku prywatnym przynoszą też wyższe stopy zwrotu.

Czytaj więcej

Nie bójmy się być architektami rynkowymi w zmieniającym się otoczeniu

Istotne z punktu widzenia globalnych inwestorów jest także zainteresowanie funduszami zarządzanymi aktywnie oraz pasywnie. Jak ocenił Tomas Packa z DWS International, oba rozwiązania mają swoich zwolenników i należy je odpowiednio zbilansować, patrząc z perspektywy całego portfela inwestycji. – Jeśli jednak zarządzający aktywni nie są w stanie przynieść oczekiwanych stóp zwrotu, wówczas mają problem – zauważył.

W ocenie Daniela Morrisa z BNP Paribas Asset Management ważna jest dywersyfikacja, ale można ją też różnie rozumieć. Trudno nie angażować się w dużym stopniu w amerykański rynek, ale jest na nim znacznie więcej spekulacji niż w Europie.

Rozmówcy zwracali również uwagę na rewolucję technologiczną i konieczność szybkiej reakcji nadzoru w tym względzie – zwykle jednak odpowiednie regulacje pojawiają się z kilkuletnim opóźnieniem.

Fundusze inwestycyjne
Książkowe wyniki funduszy. Koniec półrocza w mocnym stylu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Fundusze inwestycyjne
Skromnie z ETF-ami na polskie akcje
Fundusze inwestycyjne
Fundusze ESG wreszcie zazieleniły portfele inwestorów
Fundusze inwestycyjne
Globalni zarządzający wciąż stawiają na spółki wzrostowe
Fundusze inwestycyjne
Europejskie spółki się wybronią, ale zmienność wzrośnie
Fundusze inwestycyjne
Spotkania w duchu nadziei na złapanie byka za rogi