Umocnienie dolara oraz zwyżki rentowności amerykańskich obligacji nie sprzyjają notowaniom złota. Cena kruszcu w dolarze jest w maju lekko pod kreską, choć licząc od początku roku wciąż zachowuje ponad 8-proc. zwyżkę. Nie można tego powiedzieć o wszystkich krajowych funduszach metali szlachetnych.
Podwyżka niewykluczona
Notowania złota mocno zwyżkowały w styczniu, gdy inwestorzy przestawili swoje oczekiwania wobec amerykańskiego Fedu i decyzji dotyczących stóp procentowych. Kolejny dobry okres dla złota przypadł na marzec, gdy – podobnie jak w pierwszym miesiącu roku – uczestnicy rynku spodziewali się szybkiego zakończenia i rychłego odwrócenia ścieżki stóp procentowych w USA. W maju rentowności obligacji jednak znów rosną, a kurs eurodolara obronił się przed zwyżką powyżej 1,11 i zawrócił. W ostatnich dniach EUR/USD sięga około 1,08 dolara, co oznacza jedynie 1-proc. zwyżkę tej pary od początku roku. Rentowności amerykańskich papierów dziesięcioletnich są zaś najwyżej od połowy marca i pukają do 3,7 proc.
to średnia strata w grupie funduszy metali szlachetnych za ostatnie 12 miesięcy.
sięgała suma aktywów funduszy surowców z końcem kwietnia. Udział tego typu produktów w rynku to jedynie 1,3 proc.
Amerykańska gospodarka pozostaje silna i niemal niewzruszona na najszybsze w historii tempo zacieśniania polityki monetarnej. Czynnikiem, który mógłby zmiękczyć Fed, może być kryzys w amerykańskim sektorze bankowym, choć jak na razie sytuacja nie wymyka się spod kontroli. Jak analizują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego, po czwartkowych, jastrzębich komentarzach Lorie Logan (oddział Fedu w Dallas, z prawem głosu) ostatnie reakcje rynku mogą sugerować, że w czerwcu dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Jak jednak wskazują, przewodniczący Jerome Powell stwierdził ostatnio, że ryzyka związane ze zbyt restrykcyjną oraz zbyt łagodną polityką pieniężną są obecnie zbilansowane i polityka Rezerwy powinna to uwzględniać. Powell również mówił, że „bieżąca polityka jest restrykcyjna, a przed Rezerwą Federalną jest „niepewność związana z opóźnionymi rezultatami naszego zacieśnienia i skali kredytowego zacieśnienia związanego z napięciami w sektorze bankowym”. „Oceniamy, że bez silnych zaskoczeń w odczytach inflacji oraz rynku pracy scenariuszem bazowym jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie w czerwcu” – zakładają analitycy BGK.