Inwestorzy mocno uwierzyli w szansę na bliskie zmiany w polityce monetarnej głównych banków centralnych. W najbliższych dniach czeka je poważny sprawdzian.
Kolejne podwyżki stóp przed nami
Przypomnijmy, że rentowności polskich obligacji mocno spadły w pierwszych dniach nowego roku. Z końcem 2022 r. oprocentowanie papierów dziesięcioletnich sięgało 6,8 proc., po czym obniżyło się w kilka dni o około 1 pkt proc. Od tego czasu dochodowość obligacji dziesięcioletnich porusza się w wąskim kanale między około 5,75 proc. a 6,1 proc. Po koniec zeszłego tygodnia rentowności spadły do dolnego ograniczenia trendu, natomiast w poniedziałek wzdłuż całej krzywej doszło do zwyżek od 8 pkt baz. (papiery dwuletnie) do 12 pkt baz. (dziesięcioletnie). Początek tygodnia przerwał zatem serię czterech z kolei dni, kiedy obserwowaliśmy umiarkowane wzmocnienie papierów skarbowych (SPW). Jak zauważyli analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego, kolejny raz ruch miał zasięg jedynie lokalny – w regionie oraz na rynkach bazowych dochodowości były stabilne lub lekko rosły. Po zakończeniu piątkowych notowań napłynęły komentarze członka RPP Henryka Wnorowskiego, który w wywiadzie dla Radia Maryja w kontekście inflacji stwierdził, że „w drugiej połowie tego roku na pewno zejdziemy poniżej 10 proc.”. „Spodziewamy się utrzymania dobrych nastrojów na SPW, ale bez pozytywnych sygnałów z rynków bazowych dalsza aprecjacja skarbowych papierów wartościowych może być utrudniona” – podał BGK.
Styczeń dla krajowych inwestorów może być jednym z trzech najlepszych miesięcy w okresie popandemicznej zmienności na rynku długu. W ubiegłym roku tylko dwa miesiące były lepsze, jeśli chodzi o zakres zniżki rentowności obligacji dziesięcioletnich – w listopadzie zniżka wyniosła aż 1,75 pkt proc., w lipcu zaś 1,3 pkt proc.
Na marginesie warto też dodać, że za nami całkiem udany miesiąc na rynkach akcji, na których niekiedy doszło już nawet do dwucyfrowych zwyżek. Mocny początek roku zapewne zaskoczył wielu inwestorów – z prognoz 13 największych banków inwestycyjnych dla amerykańskiego S&P 500 na ten rok dziewięć się już zrealizowało. Tymczasem ten tydzień może przynieść podwyższoną zmienność na rynkach w związku z posiedzeniami głównych banków centralnych – Fedu (pierwszy dzień lutego) oraz EBC (dzień później). Wobec tego pierwszego oczekuje się podwyżki stóp procentowych o 25 pkt baz. „Z kolei EBC podtrzymuje gotowość do walki z inflacją poprzez stanowczy wzrost stóp procentowych” – zauważają analitycy BM BNP Paribas. Stąd kluczowy będzie oczywiście wydźwięk konferencji po posiedzeniu bankierów. W poniedziałek atmosferę na rynkach długu nieco popsuł odczyt inflacji w Hiszpanii, która sięgnęła 5,8 proc. Rzecz w tym, że oczekiwano wzrostu o 1 pkt proc. niższego, natomiast obyło się bez większej reakcji na głównych rynkach w Europie.
Jak zachowuje się w ostatnich dniach amerykański rynek długu skarbowego? Rentowności papierów dziesięcioletnich przebiły pułap 3,5 proc., natomiast nadal są około 30 pkt baz. poniżej poziomu z zamknięcia 2022 r.