Znaczną część wspomnianego przychodu wypracowała Pratia, działająca w segmencie ośrodków badań klinicznych, odnotowującym w naszym kraju systematyczne wzrosty. Z drugiej strony Pratia dynamicznie rośnie zagranicą, zarządzając ośrodkami m.in. w Niemczech, Hiszpanii, czy Czechach. W trzech kwartałach 2022 spółka pozyskała 235 kontraktów o łącznej wartości przeszło 170 mln zł - o 53% większej niż w roku poprzednim. W samym III kwartale wzrost wartości nowo zawartych umów niemal podwoił się (wzrósł o 98% do prawie 70 mln zł).
Wzrost w tym segmencie nie stanowi zaskoczenia. Do Polski napływa coraz więcej międzynarodowych badań, które są realizowane zarówno w ośrodkach państwowych - na przykład szpitalach - jak i w ośrodkach prywatnych, coraz częściej znakomicie przygotowanych do tego zadania. Sama Pratia otworzyła niedawno w Warszawie największe centrum badawcze faz wczesnych oraz projektów onkologicznych w Europie. Ośrodek o powierzchni ponad 2 tys. m2 wyposażony jest we własne laboratorium, pracownie cytostatyczne oraz oddział szpitalny.
Wysoki standard i zaawansowanie technologiczne ośrodków jest, obok wykwalifikowanej kadry, jednym z driverów silnej ekspansji Polski na międzynarodowej arenie badań klinicznych. Ostatnie dostępne dane z 2020 roku mówią o wysokim 11. miejscu naszego kraju na świecie, pod względem dynamiki wzrostu Polska lokuje się na 5 miejscu w świecie. Badania kliniczne uzupełniają system publicznej opieki zdrowotnej, zapewniając pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii. W 2020 roku z opcji tej skorzystało 25 tys. osób. Potencjał i zapotrzebowanie są jeszcze wyższe. Tylko ośrodki Pratia zapewniły w ciągu pierwszych 3 kwartałów 2022 opiekę 24 tysiącom aktywnych pacjentów w ramach trwających projektów.
Polska jest bardzo atrakcyjna dla sponsorów badań klinicznych pod kątem rekrutacji pacjentów i realizacji badań, jednak mamy też możliwości, aby zarządzać kluczowymi projektami na rynku międzynarodowym. Globalna wartość tego rynku to przeszło 50 mld dolarów1, a według szacunków ekspertów do 2030 roku może wynieść nawet 84 mld dolarów. O tym, komu przypadną w udziale kluczowe globalne pozycje, zadecydują kompetencje technologiczne w obszarze telemedycyny, modeli danych i zdecentralizowanych projektów klinicznych. Przyniosą one większą efektywność kosztową, czasową oraz podniosą komfort pacjenta uczestniczącego w badaniu klinicznym.
Przyszłością rynku badań klinicznych jest model zdecentralizowany, w którym istotnie ograniczona zostaje konieczność odbywania przez pacjenta wizyt w oddalonym ośrodku. Wszelkie możliwe procesy odbywają się zdalnie, na przykład z wykorzystaniem urządzeń telemedycznych, a ich uzupełnieniem są wizyty wykwalifikowanego personelu w miejscu zamieszkania pacjenta w celu przekazania leków, czy pobrania materiału biologicznego. Podstawą takiego trybu pracy jest digitalizacja. Inwestycje Clinscience z segmentu badań klinicznych Grupy NEUCA mają na celu pozyskanie i doskonalenie technologii, opartych między innymi na rozwiązaniach chmurowych, które umożliwią innowacyjne zarządzanie i monitorowanie projektów w modelu zdecentralizowanym. Poprzez naszą włosko-niemiecką spółkę EXOM Group jako pierwsi na świecie wprowadziliśmy system głosowego zawierania Świadomej Zgody Pacjenta na udział w badaniu klinicznym.