Nie oznacza to jednak, że na giełdach brakuje zupełnie inwestycyjnych okazji. Kiedy sięgniemy po zestawienie stóp zwrotu spółek giełdowych, okazuje się, że można trafić na rynkowe perełki, które osiągnęły w tym roku dodatnie stopy zwrotu. W ostatnim czasie można było trafić na wiele zestawień, które wskazywały listy spółek o wzroście kursów akcji przekraczającym często 100 proc.
Nie rozpieszcza inwestorów również oferta na rynku funduszy inwestycyjnych. Najlepszym wskaźnikiem pomiaru tego zjawiska jest liczba nowych ofert dostępnych na rynku. W ostatnich dwóch latach notowaliśmy setki nowych funduszy tematycznych. W tym roku trend ten w zasadzie zatrzymał się, jednocześnie wiele projektów zostało zamkniętych. Nie oznacza to jednak, że nic nie nie dzieje. Instytucje finansowe szukają nowych nisz, podążają za bieżącymi trendami i próbują dostosować ofertę do aktualnych potrzeb inwestorów.
Jednym z przykładów potwierdzających te zmiany jest uruchomiony w ostatnim czasie fundusz śledzący indeks obejmujący spółki z branży cyberbezpieczeństwa.
Zgodnie z przyjętymi założeniami indeks ma na celu śledzenie kursów akcji spółek, które są aktywnie zaangażowane w różne gałęzie branży cyberbezpieczeństwa. Kwalifikacja spółek do indeksu bazuje na analizie dwóch kryteriów. Po pierwsze, pod uwagę brane są obszary działalności spółki, w szczególności czy jej produkty lub usługi związane są z cyberbezpieczeństwem. Po drugie, weryfikuje się poziom uzyskiwanych przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas do indeksu trafiają te spółki, których wynik finansowy w przeważającej części uzyskiwany jest z produktów/lub usług związanych z cyberbezpieczeństwem.
Twórcy indeksu oraz funduszu replikującego portfel indeksu wskazują, że ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest współcześnie standardem dla każdej organizacji, która opiera się na technologii informacyjnej, a inwestorzy coraz bardziej niepokoją się zagrożeniami cybernetycznymi dla ich inwestycji. Tylko w ostatnim czasie było głośno o cyberatakach na sieci portugalskiego operatora lotniczego czy firmy produkcyjne we Francji. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług firm chroniących przed takimi sytuacjami. Firmy zajmujące się ochroną w zakresie cyberbezpieczeństwa zapobiegają utracie cennych informacji, środków finansowych oraz w konsekwencji takich ataków kosztów związanych z powrotem do stanu wcześniejszego. To oznacza równocześnie wzrost przychodów spółek na rynku cyberbezpieczeństwa w 2022 r. do 159,80 mld USD. natomiast roczna stopa wzrostu w latach 2022–2027 powinna kształtować się na poziomie 13 proc. Znaczenie skutecznego zarządzania cyberbezpieczeństwem jest kluczowym czynnikiem długoterminowego sukcesu firmy, ponieważ jest to minimalny wymóg współczesnej gospodarki, która działa w schemacie naczyń połączonych.