Akcje bankrutującego Enronu spadły o 95%, kończąc tydzień na poziomie 0,26 dolara. Standard & Poor`s usunął Enron z listy 500 największych przedsiębiorstw amerykańskich. Producent energii został zastąpiony przez software`ową Nividię.
W ubiegłym tygodniu nowa ekonomia zaprezentowała inwestorom spektakularny sukces przedsiębiorstwa Nexell Therapeutics, którego akcje wzrosły w środę prawie o 250%. Food and Drug Administration - federalny urząd zajmujący się m.in. dopuszczaniem lekarstw na rynek - wyraził zgodę na opracowanie specyfiku Nexell, przy którego produkcji zostaną wykorzystane komórki macierzyste. Z takich właśnie komórek - które mogą rozwijać się w dowolne narządy dorosłego organizmu - składają się ludzkie embriony. Wprawdzie FDA wyraziło zgodę na zastosowanie komórek macierzystych pobranych z dorosłych ludzi, niemniej jednak oznacza to przełom w nastawieniu władz federalnych do biotechnologii.
Inwestorzy musieli w ubiegłym tygodniu przełknąć kilka gorzkich pigułek informacyjnych. National Bureau of Economic Research, które wprawdzie nie jest żadną rządową instytucją, ale cieszy się prestiżem wśród analityków, potwierdziło, że gospodarka amerykańska znajduje się w recesji, która rozpoczęła się już w marcu. W drugim z trzech rządowych raportów powiększono spadek PKB w III kwartale do 1,1%. Raport przyznaje jednak, że przedsiębiorstwom udało się dramatycznie zmniejszyć zapasy czekające w magazynach na klientów. Analitycy ze spokojem przyjęli powiększenie spadku PKB. "Kiedy półki w magazynach puste, możne rozpoczynać produkcję!" - okazywał optymizm Jim Paulsen, analityk z Wells Capital Management.
Samopoczucie inwestorów na pewno poprawił raport Departamentu Handlu, który stwierdził, że zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w październiku o 12,8%. Analitycy spodziewali się wprawdzie wzrostu, ale sięgającego co najwyżej 2%.
Patrząc na wskaźniki giełdowe można uznać, że w ubiegłym tygodniu pojedynek między niedźwiedziami i bykami zakończył się remisem - ze wskazaniem na niedźwiedzie. DJIA stracił 1,1% a S&P 500 1,4% na wartości. Natomiast Nasdaq Composite zyskał 1,4%. Szybkie wzrosty na Nasdaq nie cieszą wszystkich analityków. Akcje Cisco sprzedawane są za stukrotną wartość zysków, jakie ta firma ma zamiar wygenerować w przyszłym roku, trochę drogo. Akcje Intela osiągnęły pięćdziesięciokrotną wartość przyszłorocznych zarobków... "W sektorze technologii pęcznieje taki sam balon, jak w ubiegłym roku. Jak wtedy akcje wiodących firm sprzedawane są po absurdalnie wysokiej wielokrotności spodziewanych w przyszłości zysków" - uważa Steve Galbraith z Morgan Stanley. Zdenerwowanie inwestorów, którzy czują, że za wysoko podbili ceny wielu akcji, dało się wyczuć w piątek.