Od pewnego czasu warszawski parkiet nie przyciąga prywatnych firm, gotowych do notowania akcji. Taka tendencja nie będzie jednak trwała wiecznie, a spółek w pełni zasługujących na miano giełdowych gwiazd i potrzebujących kapitału jest całkiem sporo.
Ostatnie lata to nie najlepszy czas dla warszawskiego parkietu. Słaba giełdowa koniunktura, niskie wyceny akcji, zwiększająca się liczba regulacji i obowiązków, brak napływu kapitału, to główne czynniki wpływające na taki stan rynku. Sytuacja na większości europejskich i światowych parkietów również nie była najlepsza z punktu widzenia debiutów spółek. Z raportu PwC „IPO Watch Europe" wynika, że w II kwartale na europejskich parkietach było 64 debiutów, czyli o 53 proc. mniej niż przed rokiem.
Spośród firm prywatnych uwaga koncentruje się na tych, które posiadają silną pozycję i rozpoznawalną markę. Ta druga cecha zdecydowanie ułatwia zdobywanie inwestorów, a także jest bardzo pożądana z punktu widzenia postrzegania samej giełdy. Przykładów emisji i debiutów, które zwiększały zainteresowanie rynkiem kapitałowym i wydatnie go ożywiały, w historii naszego parkietu nie brakuje. Nie brakuje też potencjalnych kandydatów, by tę historię kontynuować. Wśród najcenniejszych polskich marek w 2017 r. według rankingu „Rzeczpospolitej" znalazły się między innymi Mlekovita, należący do Maspeksu Tymbark, należąca do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Bella, producent gier interaktywnych Funtronic.
Z rozpoznawalnością marki często w parze idzie wielkość spółki, a takie zastawienie to pożądane cechy z punktu widzenia giełdy. Takie podmioty nie mają jednak zazwyczaj kłopotów z pozyskiwaniem kapitału i nie muszą szukać go na giełdzie, szczególnie jeśli wejście na nią wiąże się z uciążliwymi obowiązkami. Na liście największych polskich firm wciąż jest wiele prywatnych spółek. Mogłyby one znaleźć się na warszawskim parkiecie. W pierwszej dziesiątce, tuż za wielkimi koncernami, plasuje się Cinkciarz.pl, firma świadcząca usługi finansowe. Jej marka bardzo dobrze znana jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie, dzięki międzynarodowej ekspansji i agresywnej polityce promocyjnej. Kariera giełdowa sieci handlowej Dino nie wyczerpuje możliwości rynku. Wśród największych firm znajdują się między innymi PSH Lewiatan, dystrybutor prasy Kolporter, Agata Meble, dystrybutorzy artykułów szybko zbywalnych Bać-Pol i PPHU Specjał, Polomarket czy firma handlu hurtowego Delko.
Sporą grupę dużych i rozpoznawalnych firm stanowią podmioty branży spożywczej. Do największych należą Maspex, Mokate, Mlekovita, OSM Łowicz, OSM Piątnica, Konspol, Polmlek, Spomlek. Mocną reprezentację mają producenci i dystrybutorzy mebli, tacy jak Nowy Styl, Agata Meble, Bodzio, Grupa Meblowa Szynaka, BRW. W gronie mniejszych, ale osiągających międzynarodowe sukcesy, znajduje się wiele firm kosmetycznych zarówno tych o dłuższej rynkowej historii, jak i całkiem nowych, szybko budujących swoje marki i zdobywających nowe rynki. Także w branży odzieżowej nie brakuje kandydatów do osiągnięcia znaczącej pozycji, jak choćby 4F, Solar, Ochnik czy Lancerto.