Powiew optymizmu z Bukowiny Tatrzańskiej

Zakończona w niedzielę 17. Konferencja Izby Domów Maklerskich rozbudziła wielkie nadzieje. Rynek kapitałowy w końcu jest w centrum uwagi decydentów politycznych.

Publikacja: 13.03.2017 05:00

Piątkowy panel dyskusyjny otwierający konferencję, z udziałem m.in. prezes KDPW Iwony Sroki, prezes

Piątkowy panel dyskusyjny otwierający konferencję, z udziałem m.in. prezes KDPW Iwony Sroki, prezes GPW Małgorzaty Zaleskiej i szefa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, dotyczył roli rynku kapitałowego w realizacji „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.

Foto: Archiwum

Świadczyć o tym mógł już skład uczestników konferencji. Oprócz przedstawicieli rynku kapitałowego, którzy co roku licznie stawiają się w Bukowinie Tatrzańskiej, w tym roku bogato reprezentowane były także urzędy państwowe. Na konferencji pojawił się m.in. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który wlał nadzieję w serca przedstawicieli rynku kapitałowego. – Widzimy potrzebę wzmocnienia rynku kapitałowego. Nie ma rozwiniętego kraju, który odniósłby sukces, a jednocześnie nie miałby rozwiniętego rynku kapitałowego – stwierdził Morawiecki.

Mocna reprezentacja władz. Od lewej: przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, wicepremier Mateusz Moraw

Mocna reprezentacja władz. Od lewej: przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, wicepremier Mateusz Morawiecki, wiceminister rozwoju Witold Słowik i szef PFR Paweł Borys.

Archiwum

Zapewniał, że Ministerstwo Rozwoju pracuje nad kilkoma przełomowymi dla rynku projektami. – Szykowane właśnie zmiany w funkcjonowaniu OFE mają być kolejnym etapem budowania silnego rynku kapitałowego. Dodatkowo jesteśmy przekonani, że program Mieszkanie+ może być silnym impulsem do jego dalszego rozwoju. Należy przede wszystkim stworzyć mechanizmy do finansowania tego projektu. Myślę tutaj przede wszystkim o REIT – wskazywał Morawiecki. Zaapelował do przedstawicieli rynku kapitałowego o służebność. – Zbyt mocno koncentrujemy się na sobie, za mało jest służebności, a każdy działający na rynku powinien przede wszystkim pełnić funkcję służebną – tłumaczył wicepremier.

Również Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zapewniał, że dobro rynku kapitałowego leży mu na sercu. – Priorytetem dla mnie jest słuchanie potrzeb rynku kapitałowego. Chodzi nam głównie o zapewnienie przejrzystości tego rynku. Bardzo ważny jest dialog. Mam nadzieję, że rozmów z przedstawicielami rynku, domami maklerskimi, będzie coraz więcej. Jesteście sensem naszego istnienia. Naszą misję chcemy kontynuować w sposób przede wszystkim skuteczny i konsekwentny – mówił szef nadzoru.

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, wierzy, że konferencja otworzyła nowy rozdział d

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, wierzy, że konferencja otworzyła nowy rozdział dla rynku kapitałowego.

Archiwum

Podczas wielu dyskusji padło dużo ciekawych pomysłów i deklaracji. – Nie będzie silnej gospodarki bez mocnej branży maklerskiej. Cały rynek kapitałowy popiera plan długoterminowych oszczędności wicepremiera Morawieckiego – zapewniał Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, zaapelował, aby dla jeszcze skuteczniejszej walki o dobro rynku kapitałowego działające na rynku izby i stowarzyszenia połączyły siły. – Jesteśmy na takim etapie, że warto się zastanowić nad stworzeniem jednej izby, która zajmowałaby się rynkiem kapitałowym – stwierdził.

Wicepremier Mateusz Morawiecki w krzyżowym ogniu pytań dziennikarzy. To kluczowa postać tegorocznego

Wicepremier Mateusz Morawiecki w krzyżowym ogniu pytań dziennikarzy. To kluczowa postać tegorocznego spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Archiwum

Sporo czasu w Bukowinie Tatrzańskiej poświecono zmianom w OFE, które zakładają przeniesienie 75 proc. środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, a 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Uzupełnieniem reformy ma być m.in. powołanie pracowniczych programów emerytalnych, dzięki którym na giełdę może trafiać nawet 7 mld zł rocznie. W ocenie prelegentów programy akcjonariatu pracowniczego stworzą zamożną grupę Polaków.

W odróżnieniu od kilku poprzednich imprez Izby Domów Maklerskich w tym roku w końcu powiało optymizmem. Padło wiele ważnych słów i deklaracji. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że na słowach się nie skończy.

[email protected]

Wyzwania | Co przyniesie Brexit

Jednym z wyzwań, przed którymi stają obecnie uczestnicy rynku kapitałowego w Europie, jest wpływ gospodarczy Brexitu na kraje Wspólnoty. Był to temat jednej z dyskusji w Bukowinie Tatrzańskiej. Zdaniem uczestniczącego w niej Marka Szuszkiewicza, dyrektora departamentu firm inwestycyjnych i infrastruktury rynku kapitałowego w KNF, w wyniku opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych straty poniosą jedynie obywatele tego kraju, a cała reszta może zyskać. Jego zdaniem brytyjskie firmy będą przenosić się do krajów Europy kontynentalnej, może nawet do Polski. Krzysztof Polak, dyrektor BM Alior Banku, zaznaczył, że Brexit trzeba traktować w tym kontekście jako szansę dla Polski. – Działania promocyjne wicepremiera Mateusza Morawieckiego uwiarygadniają tę szansę – ocenił. Jacek Kubas z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zaznaczał, że wszystko będzie zależało od tego, jak przewidywalne będą przepisy w Polsce. – Równie dobrze brytyjskie firmy mogą się rejestrować w Irlandii i w ten sposób dalej mieć unijny paszport – przypominał.

Poważnym zadaniem dla polskiego rynku kapitałowego jest inicjatywa stworzenia unii rynków kapitałowych. Szuszkiewicz zwracał uwagę na spadek możliwości pozyskania kapitału przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Zauważył, że sytuację zdominowały banki. – Czy unia rynków kapitałowych pomoże w zmianie tych proporcji? – pytał. Prelegenci zwracali uwagę, że stworzenie takiej unii sprawi, że emitenci będą mogli się zarejestrować w jakimkolwiek krajowym depozycie. – Każdy podmiot z Unii Europejskiej, o ile będzie w stanie rozwijać biznes, będzie chciał działać w innych, bardziej konkurencyjnych krajach Wspólnoty. Konkurencja będzie się ujawniała na każdym obszarze rynku kapitałowego. Polskie domy maklerskie muszą się na to przygotować – wskazywał Sławomir Panasiuk, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Budowa kapitału | Impuls dla giełdy

Wiele emocji i wątpliwości wzbudziła podczas konferencji Izby Domów Maklerskich dyskusja na temat poszukiwania krajowych źródeł kapitału, które mogłyby systematycznie wspierać rynek kapitałowy, a także roli państwa w tych działaniach. Wciąż nie do końca jasne są szczegóły techniczne procesu przekształcania OFE w TFI. Mniej wątpliwości budzą plany Polskiego Funduszu Rozwoju. – PFR chce być postrzegany jako część rynku kapitałowego, ma go wzmacniać i uzupełniać. Zależy nam na budowie kompletnego rynku finansowania – podkreślał prezes PFR Paweł Borys. Przypomniał, że z końcem ubiegłego roku PFR uruchomił pięć rodzajów funduszy venture capital. – Pokryjemy w ten sposób praktycznie wszystkie segmenty rynku kapitałowego, rozpoczynając od finansowania przedsiębiorstw na pierwszych etapach ich rozwoju – wskazał Borys. Na kolejnych etapach budowania wartości firmy mogą potrzebować większych inwestycji. Realizacji takich potrzeb ma służyć Program Budowy Kapitału. – Jesteśmy przekonani, że te dwie inicjatywy staną się nie tylko dużym impulsem dla rynków lokalnych, ale i warszawskiej giełdy – oceniał szef PFR. Jego zdaniem te rozwiązania spowodują, że warszawską giełdę będzie zasilać rocznie od 4 mld do 7 mld zł. – To jest ten impuls, który może utrzymać rynek akcji. Jednocześnie może rozwinąć się rynek obligacji korporacyjnych i pogłębi się rynek obligacji skarbowych. W perspektywie trzech lat możemy być w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o np. przepływy na rynku kapitałowym – stwierdził Borys. Wskazał na główne różnice między OFE a Pracowniczymi Programami Emerytalnymi. – OFE były obowiązkowe i de facto publiczne. Nigdy nie zdefiniowano systemu wypłat. Tu mówimy o systemie dobrowolnym i w pełni prywatnym. To ogromna różnica – dodał Borys. Zdaniem Marka Wadowskiego, wiceprezesa ds. finansów w Tauronie, PPE mogą być szczególnie istotne dla pracowników małych firm i skłonią Polaków do oszczędzania.

Eventy
XII Kongres EFPA za nami. Cyfryzacja świata a rola doradcy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Eventy
Finał konkursu CFA Institute Research Challenge
Eventy
Święto rynku kapitałowego w Bukowinie - live
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu