Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „MasterClass Doradców Finansowych 4.0. Budujemy bezpieczeństwo finansowe klientów". Podczas wystąpień i dyskusji sporo miejsca poświęcono funkcji i kompetencjom doradców klientów. Jedno z wystąpień dotyczyło pułapek w doradztwie inwestycyjnym z perspektywy pracownika sprzedaży. Problem w tym, że z jednej strony opiekun klienta ma za zadanie skłonić klienta do produktów, ale z drugiej nie może doradzać. Tymczasem, jak zwrócił uwagę Jakub Strysik, wiceprezes F-Trust, większość klientów oczekuje właśnie doradztwa. – Doradcy muszą mocno manewrować językiem, by osiągnąć cel. Łatwo jest wówczas popełnić błąd – przyznał ekspert. Przypomniał, że z doradztwem mamy do czynienia wówczas, gdy mowa jest o instrumentach finansowych, zaleceniach nabycia, sprzedaży czy powstrzymania się od transakcji. – Rekomendacja zwykle dotyczy osobistej sytuacji klienta. Z rekomendacją i doradztwem mamy do czynienia, gdy mówimy w sposób zachęcający, perswazyjny – tłumaczył Strysik.
Jedna z dyskusji XII Kongresu EFPA Polska dotyczyła charakteru i przyszłości zawodu doradcy finansowego. Jak zwracano uwagę, z roku na roku ubywa etatów w sektorze finansowym. Banki zamykają placówki, a kontakt z klientem coraz częściej ma charakter zdalny. Proces ten przyspieszyła oczywiście pandemia. Wówczas wielu klientów dotąd opierających się internetowym narzędziom „zmusiła się" do korzystania z tej formy kontaktu z bankiem. Zdaniem panelistów w przypadku bankowości prywatnej osobisty kontakt z klientami jest wartością dodaną, którą klienci cenią. – Technologia to narzędzia, które nam pomagają, ale nawet w przyszłości nie zastąpią doradcy – przekonywali paneliści. Jak jednak zwracano uwagę, jest to zawód, który ciągle się zmienia. Tymczasem obecnie od 40 do 60 proc. transakcji w krajach rozwiniętych odbywa się przez internet. Rolą polskich doradców powinno być zatem edukowanie i zachęcanie do korzystania z aplikacji mobilnych. Z drugiej strony przenoszenie kontaktu klientów z bankiem w świat cyfrowy powoduje, że doradcy będą stawać się coraz mniej potrzebni, dlatego ważna jest budowa dobrych relacji z klientami – przekonywali eksperci. Zwracali uwagę na problem systemów prowizyjnych.
Pandemia, która przyniosła obniżki stóp procentowych w Polsce, zachęciła do bardziej ryzykownych inwestycji, co wspiera rozwój pośredników. Z drugiej strony – jak zauważyli paneliści kongresu – struktura oszczędności polskich gospodarstw nadal opiera się na rachunkach bankowych i depozytach. paan