Kolejne miliardowe odpisy PGE. Obniżą wynik spółki za poprzedni rok

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Grupa PGE) w toku prac nad raportem za 2024 rok zidentyfikowała konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość aktywa na podatek odroczony w wysokości ok. 2,4 mld złotych, co obniży wyniki netto grupy PGE za 2024 rok o ok. 2,4 mld zł.

Publikacja: 07.02.2025 18:34

Kolejne miliardowe odpisy PGE. Obniżą wynik spółki za poprzedni rok

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Odpis aktualizujący wartość aktywa na podatek odroczony ma charakter niegotówkowy i nie wpływa na płynność finansową Grupy Kapitałowej PGE, czyli na finansowanie bieżącej działalności oraz projektów inwestycyjnych.

Skąd odpis PGE? 

Jak tłumaczy spółka jest on konsekwencją niższych prognozowanych wyników finansowych związanych z działalnością wydobywczą i produkcyjną opartą na węglu, co przekłada się na obniżenie prognozowanej podstawy opodatkowania i w konsekwencji niższym wykorzystaniem aktywa na podatek odroczony.

Wartość odpisu na podatek odroczony jest szacunkiem i jego realizacja będzie uzależniona od przyszłych wyników finansowych PGE GiEK. Ostateczna wartość odpisu zostanie przedstawiona w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej za 2024 rok.

Czytaj więcej

Co może znaleźć się w strategii PGE? Nie tylko morskie farmy wiatrowe

Straty na węglu

To już drugi w tym roku odpis, który pomniejszy wynik spółki za poprzedni rok. W styczniu spółka podała, że w efekcie wyników testów przeprowadzonych na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej w wysokości ok. 7,5 mld zł 

Czytaj więcej

ZE PAK skończy z kosztownymi inwestycjami?

- W związku z powyższym stosowne korekty aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych zostaną uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej PGE za 2024 rok. Powyższe zdarzenie ma charakter niegotówkowy. Obniży ono wynik brutto Grupy Kapitałowej PGE za 2024 rok o ok. 7,5 mld złotych – napisano wówczas w komunikacie. 

W 2024 r. spółka podała, odpis na aktywach konwencjonalnych (węglowych) za 2023 r. sięgnął 8,4 mld zł. PGE dokonuje odpisów w efekcie coraz niższej wartości aktywów węglowych, które choć nadal potrzebne polskiej gospodarce, generują coraz większe straty.

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem