W Dzienniku Urzędowym UE czytamy, o „zawiadomieniu o bezpośrednim udzieleniu zamówienia” w Kozienicach. Chodzi o budowę i świadczenie serwisu bloków gazowo-parowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w formule „pod klucz”, pracujących w cyklu kombinowanym (CCGT) o nominalnej mocy elektrycznej brutto w zakresie 650-750 MWe.
Turecka niespodzianka
Inwestorem jest spółka córka Enei, Enea Elkogaz. Informację opublikowano 24 grudnia 2024 r. Istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji w terminie 10 dniowymi do Krajowej Izby Odwoławczej. Wybrano ostatecznie – ku zaskoczeniu wielu – mało znaną firmę z Turcji Çalık Enerji. Wcześniej wymieniano takie firmy jak Siemens, GE, które mogły złożyć swoje oferty np. w porozumieniu z polskimi spółkami firmami budowlanymi. Tak się jednak nie stało. Wcześniejsze przetargi zakończyły się bez rozstrzygnięcia ponieważ żadna z firm nie złożyła ofert. Dlatego też zdecydowano się na wybór z wolnej ręki.
Czytaj więcej
Poznańska Enea unieważniła przetarg na budowę elektrowni gazowej w Kozienicach. To już druga taka sytuacja w ciągu ostatniego roku. Żadna oferta nie wpłynęła w wyznaczonym czasie, a więc 30 października. Elektrownia miała być ważnym elementem pokrywającym lukę w mocy wytwórczej w 2030 r.
Damian Kaźmierczak członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wyraził swoje wątpliwości wobec tego wyboru wskazując, że ta firma nie ma doświadczenia w Europie.