Turcy wybudują elektrownię gazową w Kozienicach. Jest jeden warunek

Turecka firma Çalık Enerji ma wybudować blok gazowo – parowy w Kozienicach. Inwestorem jest poznańska Enea. Wybór nastąpił z wolnej ręki. Wartości kontraktu nie ujawniono. Projekt jednak nie uzyskał jeszcze wsparcia ze środków publicznych w postaci rynku mocy.

Publikacja: 02.01.2025 08:20

Turcy wybudują elektrownię gazową w Kozienicach. Jest jeden warunek

Foto: materiały prasowe

W Dzienniku Urzędowym UE czytamy, o „zawiadomieniu o bezpośrednim udzieleniu zamówienia” w Kozienicach. Chodzi o budowę i świadczenie serwisu bloków gazowo-parowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w formule „pod klucz”, pracujących w cyklu kombinowanym (CCGT) o nominalnej mocy elektrycznej brutto w zakresie 650-750 MWe.

Turecka niespodzianka 

Inwestorem jest spółka córka Enei, Enea Elkogaz. Informację opublikowano 24 grudnia 2024 r. Istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji w terminie 10 dniowymi do Krajowej Izby Odwoławczej. Wybrano ostatecznie – ku zaskoczeniu wielu – mało znaną firmę z Turcji Çalık Enerji. Wcześniej wymieniano takie firmy jak Siemens, GE, które mogły złożyć swoje oferty np. w porozumieniu z polskimi spółkami firmami budowlanymi. Tak się jednak nie stało. Wcześniejsze przetargi zakończyły się bez rozstrzygnięcia ponieważ żadna z firm nie złożyła ofert. Dlatego też zdecydowano się na wybór z wolnej ręki.

Czytaj więcej

Fiasko gazowego projektu Enei. Cios w plany, aby pokryć braki mocy do produkcji prądu

Damian Kaźmierczak członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wyraził swoje wątpliwości wobec tego wyboru wskazując, że ta firma nie ma doświadczenia w Europie. 

Brak systemu wsparcia 

Projekt elektrowni gazowej nie zyskał jednak wsparcia w ramach aukcji rynku mocy na 2029 r., które odbyły się w w grudniu ub. roku. Wówczas elektrownia miałaby zostać oddana do użytku. To konieczne, aby projekt mógł powstać. Cenowo jednak projekt był droższy niż inne technologie jak np. magazyny energii. Aby te inwestycje jednak mogły powstać Ministerstwo Przemysłu chciało zorganizować dodatkowe aukcje rynku mocy – tzw. aukcje dogrywkowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stwierdziło, że te zmiany wymagałby notyfikacji pomocy publicznej. Być może więc w tym roku doczekamy się kolejnej nowelizacji ustawy o rynku mocy, która pozwoli na otrzymanie wsparcia przez bloki gazowe.

Czytaj więcej

Ministerstwo Przemysłu chce zwiększyć szansę, aby powstały nowe elektrownie gazowe
Energetyka
Farmy wiatrowe będą zbyt blisko dróg? Resort infrastruktury chce nowej odległości
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Energetyka
Jak ubezpieczyć polski atom?
Energetyka
Energa pozwie za Ostrołękę
Energetyka
ZE PAK powoli kończy z węglem. Kolejne bloki odchodzą do przeszłości
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Energetyka
Ministerstwa spierają się morskie farmy wiatrowe. Ile będzie nas kosztował prąd?
Energetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce