Krajowy Plan Odbudowy w deklaracji ruszy w ciągu kilku tygodni. Będzie wspierał m.in. energetykę i co do zasady określa typy przedsięwzięć, które mają być wspierane. Do takich inwestycji zaliczane są elektroenergetyczne sieci przesyłowe i gazowe, elektroenergetyczne sieci dystrybucyjne, termomodernizacja budynków oświatowych czy inwestycje w źródła ciepła systemowego.
Podmioty zakwalifikowane do wsparcia będą wyłonione w konkursie i nie wiadomo jeszcze, kto i ile dostanie środków. – Oczywiście, w takim obszarze jak infrastruktura przesyłowa, gdzie zgodnie z prawem mamy tylko jednego operatora dla obszaru elektroenergetycznego i jednego dla obszaru gazu, siłą rzeczy mamy zdefiniowane podmioty, ale w większości innych obszarów – co do zasady – informuje nas Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Pieniędzy będzie niemało. Jak wynika informacji uzyskanych od resortu, w sumie na wsparcie inwestycji energetyczno-klimatycznych w ramach KPO przewidziano 28 mld euro, z czego w ramach dotacji – ponad 10 mld euro. Samo MKiŚ zapowiada wydatkowanie z tej puli grantów za ponad 8 mld euro i prawie 18 mld euro w części pożyczkowej.
Nabory za kilka tygodni
Część naborów na środki z KPO, tak jak w przypadku programu „Czyste powietrze”, czy na wsparcie zakupu zeroemisyjnego taboru autobusowego dla miast już ruszyła. – W tych obszarach, gdzie nabory jeszcze nie ruszyły, będziemy je chcieli uruchomić w najbliższych tygodniach – informuje ministerstwo.