KGHM pyta rząd o zgodę na powstanie małego atomu

Miedziowy potentat złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji, która pozwoli się ubiegać o kolejne zgody dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Uzyskanie takiej decyzji to forma aprobaty rządu i agencji rządowych dla takiego projektu.

Publikacja: 14.04.2023 12:27

KGHM pyta rząd o zgodę na powstanie małego atomu

Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna, Ministerstwo Energii

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

– Biorąc zaś pod uwagę skalę zapotrzebowania KGHM, transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

Ile może potrwać wyczekiwanie na decyzję? KGHM nie zdradza takich informacji. "Do czasu zakończenia procedury administracyjnej KGHM nie udziela informacji o przebiegu postępowania i szczegółach wniosku" – ucina koncern. 

Czytaj więcej

Atom we współpracy z Koreą da nam prąd w 2035 roku

KGHM jest zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce tj. budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2022 r. KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej KGHM.

Kilka dni temu decyzję zasadniczą (co wynika z nowelizacji ustawy Prawo atomowe, która obowiązuje od kilku dni) złożyły Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialne za budowę dużej elektrowni jądrowej na Pomorzu z udziałem USA.  

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem