PKN Orlen wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) – Orlen Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznych na rzecz uruchomienia wspólnego programu kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej. Rozwój programu wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jak zapowiedział prezes koncernu, Daniel Obajtek, pierwszy SMR powstanie w 2028 r. „To już niebawem. I to jest czas realny do wykonania Do 2038 r. mamy ambitny plan - 76 SMR-ów, 76 reaktorów w 26 lokalizacjach.” – powiedział Daniel Obajtek. Wskazał, że będzie to największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie, „pochłonie dziesiątki miliardów euro". Lokalizacje są obecnie przedmiotem badań i analiz, a mają być przedstawione w pierwszej części tego roku.
Czytaj więcej
Duże elektrownie jądrowe, ale także planowane małe reaktory jądrowe (SMR) w strukturze wytwarzania w Polsce mogą, w zależności od scenariusza, w 2045 roku wynieść 17,8-35,8 proc. – czytamy w raporcie „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.
Jak wskazuje Dawid Jackiewicz, członek zarządu Orlen Synthos Green Energy, biorąc pod uwagę, że jeden reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysokowykwalifikowanych specjalistów to w perspektywie 2040 r. potrzebować będziemy ponad 2,5 tys. specjalistów. „Ponadto program obejmuje kształcenie kadr nie tylko dla branży SMR – skorzysta na tym cały rozwijający się sektor energetyki jądrowej w Polsce.” – powiedział Dawid Jackiewicz.
Orlen i Synthos chcą jeszcze przed końcem tej dekady uruchomić pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce w technologii amerykańskiej. Rektor BWRX-300 firmy General Electric Hitachi Nuclear Energy, z którymi współpracują obie firmy, z ostał on zaprojektowany jako mały modułowy reaktor wodny wrzący (typu BWR) o mocy elektrycznej 300 MW.