W raporcie przygotowanym przez Wydział Zarządzania UW, Instytut Energetyki i Klub Energetyczny opracowano kilka scenariuszy rozwojowych atomu w Polsce. „Ze względu na powyższe w niniejszym raporcie przedstawione zostały następujące prognozy struktury wytwarzania energii elektrycznej w Polsce do 2040 r. z uwzględnieniem roli energetyki jądrowej jako źródła stabilizującego oraz uzupełniającego OZE” – czytamy w raporcie.
Scenariusze prądu z atomu
Scenariusz zerowy związany jest z rezygnacją z rozwoju energetyki jądrowej, bez wybudowanych reaktorów nuklearnych. „Jest on aktualnie najmniej prawdopodobny i najmniej korzystny” – czytamy.
Scenariusz podstawowy (projekty w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej i powolna komercjalizacja SMR) – zakłada stosunkowo najniższy udział energetyki jądrowej (zarówno duże bloki jak i SMR) w strukturze wytwarzania energii elektrycznej w Polsce na poziomie około 7,65 GW, który będzie wymagać stosunkowo najwolniejszego tempa wyłączania jednostek gazowych (-0,5 GW) i węglowych (-1,5 GW) z systemu elektroenergetycznego po 2040 r. dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego i bilansowania OZE.
Scenariusz rozszerzony (PPEJ, inwestorzy prywatni, stopniowa komercjalizacja SMR) - zakłada udział energetyki jądrowej (zarówno duże bloki jak i SMR) w strukturze wytwarzania energii elektrycznej w Polsce na poziomie około 12,75 GW, umożliwia potencjalne dodatkowe wyłączenia mocy wytwórczych w źródłach gazowych (- 2 GW) i węglowych (- 3GW) po 2040 r. „Scenariusz rozszerzony przyjęto jako najbardziej prawdopodobny” – czytamy w raporcie.
Scenariusz kompleksowy (PPEJ, inwestorzy prywatni, szybka komercjalizacji SMR;) zakłada stosunkowo najwyższy udział energetyki jądrowej (zarówno duże bloki jak i SMR) w strukturze wytwarzania energii elektrycznej w Polsce na poziomie około 17,4 GW, umożliwia potencjalne dodatkowe wyłączenia mocy przyłączeniowych w źródłach gazowych (- 4 GW) i węglowych (- 6 GW). Poziom mocy zainstalowanej w źródłach OZE pozostaje bez zmian. Scenariusz zakłada także rozwój w pozostałych elementach łańcucha wartości m.in. w zakresie paliwa jądrowego (budowa własnych zakładów konwersji uranu, jego wzbogacania oraz produkcji paliwa nuklearnego).