...i Paweł Szczeszek (Tauron) liczą nie tylko na SMR, ale i na wiatr na lądzie.
List intencyjny, który zostanie podpisany między KGHM a Tauronem, dotyczy współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii. Ma on uwzględniać rozwój małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Podpisy pod listem zostaną złożone w środę przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej Togetair 2022.
Pojawia się wiele pytań o rozwój tej technologii w Tauronie. Poza atomem spółki chcą współpracować w OZE.
Czytaj więcej
Widać wyraźnie, że ceny gazu, również w przyszłości, mogą być niestabilne. Atom jest wolny od tego zagrożenia. Atom, również ten mały, daje pewną stabilizację – mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
Alternatywa dla gazu? Raczej nie
Na początku kwietnia Tauron pytany o możliwą rewizję strategii energetycznej zapowiadał kontynuację inwestycji gazowych. Tauron Ciepło ma bazować na gazie oraz w coraz większym stopniu na odpadach (tzw. RDF – paliwo bazujące na odpadach). Tauron informował jednak równocześnie, że rozważa współpracę z firmami dysponującymi technologią małych reaktorów jądrowych, która może być wykorzystywana w ciepłownictwie. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i konieczności ograniczenia gazu technologia SMR może jawić się jako alternatywa.