Grupa kapitałowa PKN Orlen na intensywny rozwój działalności w branży energetycznej postawiła już kilka lat temu. Jej sztandarowymi inwestycjami były projekty dotyczące budowy bloków gazowo-parowych (CCGT) we Włocławku i w Płocku.
Inwestycje w bloki gazowe
Budowę pierwszego z nich rozpoczęto wiosną 2013 r. Blok o mocy 474 MWe (megawaty mocy elektrycznej) i 417 MWt (megawaty mocy cieplnej) wybudowało konsorcjum firm General Electric i SNC-Lavalin Polska. Koszt całego projektu zrealizowanego we Włocławku wyniósł około 1,4 mld zł. Powstały obiekt może zużywać rocznie 0,6 mld m sześc. gazu. Projekt został zrealizowany pod koniec czerwca 2017 r. Elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną i cieplną przede wszystkim na potrzeby zależnego Anwilu, producenta nawozów i tworzyw sztucznych. Prąd kierowany jest też do krajowego systemu energetycznego. Co równie ważne, nowy obiekt spełnia wszystkie wymagania środowiskowe określone w przepisach krajowych i unijnych. Z ostatnich danych wynika, że w 2018 r. blok gazowo-parowy we Włocławku wyprodukował ponad 2,04 TWh (terawatogodziny) energii elektrycznej i dostarczył do Anwilu ponad 1,2 tys. TJ (teradżule) ciepła w parze technologicznej.
Pod koniec 2014 r. PKN Orlen podpisał z kolei z niemieckim Siemensem umowę na budowę w formule pod klucz bloku gazowo-parowego w Płocku. Całkowity koszt tej inwestycji zamknął się kwotą około 1,7 mld zł. Moce elektrociepłowni wynoszą 608 MWe i 519 MWt. Z kolei rocznie zużycie gazu może sięgać nawet 0,8 mld m sześc. Obiekt do komercyjnej eksploatacji oddano pod koniec czerwca 2018 r. Płocki blok gazowo-parowy został zlokalizowany wewnątrz rafinerii w pobliżu elektrociepłowni wybudowanej w latach wcześniejszych. Dostarcza parę przemysłową dla koncernu i energię elektryczną do krajowego systemu energetycznego. Stał się też największą elektrociepłownią gazową w Polsce, a praca bloku opiera się na najnowocześniejszych technologiach w zakresie ochrony środowiska. W 2018 r. wyprodukowano w nim ponad 2,9 TWh energii elektrycznej i prawie 1,4 tys. TJ pary skierowanej do sieci płockich zakładów.
Obecnie grupa PKN Orlen posiada aktywa energetyczne w trzech krajach: Polsce, Czechach i na Litwie. W naszym kraju, poza blokami gazowo- parowymi we Włocławku i Płocku, koncern jest właścicielem największej pod względem zainstalowanej mocy elektrociepłowni przemysłowej w Polsce i jednej z największych w Europie. Chodzi o obiekt w Płocku, wytwarzający ciepło i prąd w procesie wysokosprawnej kogeneracji o mocy 2,15 tys. MWt i 415 MWe. Kotły w tym obiekcie opalane są ciężkim olejem opałowym pochodzącym z destylacji ropy i uzupełniająco gazem. Koncern posiada też elektrociepłownie w Trzebini i Jedliczu zasilane paliwem i miałem węglowym. Z kolei w Czechach dysponuje dwoma elektrociepłowniami bazującymi głównie na węglu brunatnym oraz gazie (w Litvinovie i Spolanie) oraz dwoma opalanych gazem ziemnym (w Kolinie i Pardubicach). Wreszcie w litewskich Możejkach elektrociepłownia opalana jest głównie ciężkim olejem opałowym, gazami rafineryjnymi oraz gazem ziemnym.
Farma wiatrowa na Bałtyku
Obecnie jednym z kluczowych, strategicznych projektów energetycznych PKN Orlen jest budowa morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Koncesja koncernu zlokalizowanajest około 23 km na północ od Choczewa i Łeby. Badania środowiskowe wraz z badaniami dna morskiego oraz pomiary wietrzności prowadzone są na obszarze posiadanej koncesji na budowę morskiej farmy wiatrowej. Dzięki wynikom prowadzonych badań i analiz będzie możliwe stworzenie wstępnego planu rozmieszczenia turbin i wstępne określenie ich optymalnego rodzaju i wielkości konstrukcji wsporczych poprzez implementację wyników wspomnianych badań do projektu technicznego.