Monopol na Bałtyku?

Komisja Europejska przyjrzy się nowemu tzw. rozporządzeniu koncesyjnemu dla kolejnych projektów morskich farm wiatrowych. Prace nad nim trwają już rok. Prowadzi je Ministerstwo Infrastruktury. Na początku listopada poznaliśmy już trzecią wersję projektu.

Publikacja: 10.11.2021 05:00

Monopol na Bałtyku?

Foto: Adobestock

Nowe rozporządzenie w sprawie oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym wprowadzi punktowy system udzielania nowych pozwoleń na wznoszenie sztucznych wysp (PSZW). Uzyskanie pozwolenia sprawi, że firmy będą mogły ubiegać się o wsparcie dla realizacji morskich farm wiatrowych w ramach aukcji, które odbędą się dla „projektów drugiej fazy" w 2025 i 2027 r.

Najwięcej kontrowersji wzbudza jedno z kryteriów mówiące o tzw. wskaźniku zaawansowania transformacji klimatycznej. W zależności od wyniku, uzyskanego dzięki specjalnie do tego przygotowanego wzoru, zostaną przyporządkowane punkty. Wzór tak przygotowano, że w zależności od punktacji rozporządzenie będzie wspierać firmy, które obecnie mają więcej węgla w miksie energetycznym. Najmniej punktów mogą otrzymać te firmy, które produkują najwięcej energii z OZE. Mogą one otrzymać tylko jeden punkt. Firmy, które ubiegają się o pozwolenie, a produkują energię głównie z paliw kopalnych – jak państwowe spółki – mogą otrzymać siedem punktów.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem