Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.06.2020 05:00 Publikacja: 08.06.2020 05:00
Foto: Adobestock
Dlatego warto przyglądać się wskaźnikowi DY (ang. dividend yield), czyli stopie dywidendy, będącej ilorazem dywidendy przypadającej na akcję i ceny rynkowej akcji. Ciekawych wniosków dostarcza analiza wysokości stóp w zależności od nastojów rynkowych i wycen w danym okresie. Podczas hossy, przy wysokich wycenach, stopa dywidendy utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a w okresie bessy jest wyraźnie wyższa. Z danych publikowanych przez GPW wynika, że obecnie średnia stopa dywidendy w WIG sięga 4,3 proc. Tak wysoka nie była nawet w kryzysowym 2009 r. Obecna stopa jest o 1,4 pkt proc. wyższa od uśrednionego DY z ostatnich dziesięciu lat – wynika z naszych szacunków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) zarekomendował niewypłacanie dywidendy za rok 2023. Powodem mają być rosnące koszty utrzymywania sektora węglowego w spółce. Firma poinformuje o swoich wynika na konferencji wynikowej 16 kwietnia.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Już kilkadziesiąt spółek wyszło z propozycją dywidendy z zysku za 2024 rok, a wiele innych przymierza się do jej wypłaty. W wielu przypadkach tegoroczne wypłaty dla akcjonariuszy będą rekordowo wysokie.
Z początkiem wtorkowej sesji inwestorzy rzucili się do zakupów akcji Atremu, w wyniku czego kurs zwyżkował nawet o blisko 9 proc.
Tegoroczny sezon dywidend na warszawskiej giełdzie powoli się rozkręca. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę stopy dywidendy, wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie.
Zarząd Stalexport Autostrady zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie niemal całego zysku netto wypracowanego w zeszłym roku na wypłatę dywidendy.
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadchodzący sezon zapowiada się nie mniej udany niż poprzedni.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Dlaczego Grupa PZU powinna się przekształcić w Holding PZU, co dalej z Alior Bankiem i Bankiem Pekao, co stanie się z Link4, po co ubezpieczycielowi Armatura, jaka będzie dywidenda, a także czy pojawi się nowa strategia – o tym wszystkim mówi „Rzeczpospolitej” i „Parkietowi” Andrzej Klesyk, prezes PZU.
Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) zarekomendował niewypłacanie dywidendy za rok 2023. Powodem mają być rosnące koszty utrzymywania sektora węglowego w spółce. Firma poinformuje o swoich wynika na konferencji wynikowej 16 kwietnia.
Według analityków Goldman Sachs do końca roku cena złota wzrośnie do 3700 dolarów za uncję. Tylko w ciągu pierwszych 15 tygodni tego roku kruszec pobił rekord cenowy aż 24 razy.
Wojna handlowa Donalda Trumpa wywołała na rynkach swoisty rollercoaster. Zmienność wzrosła do poziomów najwyższych od kilku lat, a indeksy zbliżyły się lub przekroczyły próg bessy. Jest jednak światełko w tunelu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas