Rynek IPO obudzi się dopiero w 2024 r.

W I półroczu w Europie mocno spadła wartość i liczba ofert pierwotnych akcji. Debiutanci czekają na lepsze czasy.

Publikacja: 18.07.2023 21:00

Rynek IPO obudzi się dopiero w 2024 r.

Foto: Adobe Stock

Europejskie indeksy od początku roku zyskały kilkanaście procent, ale nie przekłada się to na wysoką aktywność debiutantów. Wartość IPO przeprowadzonych na europejskich giełdach w I półroczu 2023 r. wyniosła 3,8 mld euro i była o 27 proc. niższa niż rok temu. Z kolei liczba debiutów poszła w dół do 45 z 66, czyli o prawie 32 proc. – wynika z danych PwC.

Prospekty zawieszone

Nasza giełda w statystykach wypada słabo. Na głównym parkiecie od stycznia zadebiutowało siedem spółek, ale wszystkie pochodziły z NewConnect (na tym rynku debiutów było sześć, a łączna wartość ofert wyniosła ok. 3,2 mln euro).

Rynek miał nadzieję, że impulsem do ożywienia będzie IPO Dr Ireny Eris, ale nie doszło ono do skutku. Tuż przed publikacją informacji o cenie i liczbie oferowanych akcji spółka poinformowała, że IPO zostaje odwołane z powodu braku konsensusu przy ustalaniu wyceny.

Choć aktywność w zakresie IPO w Europie w pierwszym półroczu pozostawała daleka od oczekiwań, to początek lipca przyniósł ożywienie: odnotowano kilka znaczących transakcji. – Mimo to oznak ewentualnego znaczącego ożywienia należy spodziewać się raczej w pierwszych kwartałach 2024 r. – uważa Bartosz Margol, partner PwC Polska.

Spadająca inflacja powinna przełożyć się na spadek stóp procentowych, co z kolei powinno mieć pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego. W takim otoczeniu makroekonomicznym debiutanci mogą być bardziej skłonni do planowania emisji akcji i wchodzenia na rynek publiczny.

Obecnie widać trend odwrotny: utrzymuje się wysoka liczba ogłaszanych wezwań i delistingów, ponieważ wyceny na GPW nadal są relatywnie niskie. Od stycznia z rynku głównego wycofano akcje siedmiu spółek, kilka wezwań jest w trakcie, a w kilkunastu firmach trwa przegląd opcji strategicznych, który może zakończyć się przejęciem przez inwestora. Na drugiej szali debiutantów nie widać: wszystkie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu emisyjnego mają status „zawieszone”. To dotyczy takich firm jak Oferteo, Desa, Komex czy Metalkas.

Czytaj więcej

W IPO nadal zima. Ale są pierwsze jaskółki

Chiny wiodą prym

W I półroczu 2023 r. w Europie największym rynkiem pod względem wartości IPO okazała się Borsa Istanbul z 21 przeprowadzonymi ofertami o łącznej wartości 1,22 mld euro. Na drugim miejscu uplasowała się giełda Borsa Italiana z dziewięcioma IPO o łącznej wartości 1,15 mld euro, a na trzecim London Stock Exchange z siedmioma IPO o łącznej wartości sięgającej zaledwie 0,7 mld euro. Największym IPO w Europie w drugim kwartale 2023 r. była oferta spółki Lottomatica Group (600 mln euro) przeprowadzona na Borsa Italiana.

Dane globalne pokazują, że pod względem IPO najsłabiej wypadają USA i Europa, a całkiem nieźle Chiny, które w II kwartale 2023 r. odpowiadały za prawie 50 proc. globalnej wartości środków pozyskanych w ramach ofert publicznych akcji.

Podobne wnioski wyłaniają się z danych EY, z których wynika, że w okresie od kwietnia do czerwca aż siedem z dziesięciu największych światowych IPO odbyło się w regionie Azji i Pacyfiku. W efekcie, mimo niewielkiego spadku wolumenów (ze 194 do 190), odnotowano tam wzrost wartości IPO o 12 proc., do 26,3 mld USD. W całym I półroczu 2023 r. ten obszar odpowiadał za około 60 proc. globalnych IPO – zarówno pod względem liczby transakcji, jak i przychodów.

Debiuty
Inwestorzy rzucili się na Diagnostykę. Księga popytu pokryta w całości
Debiuty
Diagnostyka idzie na giełdę. Znamy szczegóły IPO
Debiuty
KNF zatwierdziła prospekt Diagnostyki. Szykuje się duże i ciekawe IPO
Debiuty
Kamil Wardzyński, PwC: IPO Diagnostyki pokaże siłę rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Debiuty
Diagnostyka już oficjalnie: będzie IPO i debiut na giełdzie
Debiuty
Rynek debiutów odbił się od dna. Ale nie w Polsce