Azoty wyprodukowały 100 tys. ton polipropylenu

Tworzywo sztuczne wytworzono w ramach rozruchu nowego zakładu w Policach. Na komercyjną produkcję trzeba poczekać do czasu pozytywnego zakończenia tzw. testu integralności.

Publikacja: 15.05.2024 12:06

Azoty wyprodukowały 100 tys. ton polipropylenu

Foto: materiały prasowe

Grupa Azoty Polyolefins, firma wchodząca w skład grupy kapitałowej Azoty, wyprodukowała już łącznie 100 tys. ton polipropylenu (tworzywo sztuczne). Taki wolumen osiągnięto w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i instalacji PP (polipropylenu), jak również na instalacjach pomocniczych oraz dzięki działaniu morskiego terminalu gazowego.

W ofercie Azotów będzie ponad 30 typów polipropylenu

„Polipropylen produkowany w ramach nowo powstałych instalacji w fabryce w Policach przeszedł pozytywne testy i jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej oraz dystrybucji. Zgodnie z założeniami, gama produktów spółki jest sukcesywnie poszerzana” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Blew, p.o. prezesa Grupy Azoty Polyolefins.

Dodaje, że docelowy portfel produktów spółki tworzyć będzie ponad 30 typów polipropylenu sprzedawanych pod marką Gryfilen. Wprowadzanie na rynek ich nowych rodzajów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Już dziś oferowane są odmiany polipropylenu, które znajdują zastosowanie przy produkcji sznurków i taśm spinających, opakowań, folii, artykułów gospodarstwa domowego, sportowych i rekreacyjnych oraz zabawek.

Jednym z kluczowych elementów, decydujących o funkcjonowaniu nowej fabryki, jest gazoport. „Morski Terminal Gazowy w Policach regularnie przyjmuje dostawy propanu i etylenu. W ubiegłym tygodniu spółka przyjęła dziewiąty statek z ładunkiem propanu” - informuje Blew.  

Komercyjna produkcja po tzw. teście integralności

Roczne zdolności wytwórcze nowego zakładu w Policach mają sięgać 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu. Cały kompleks jest realizowany kosztem 1,8 mld USD (7,1 mld zł wg. obecnego kursu NBP) ale nie wiadomo czy koncernowi uda się zamknąć w tej kwocie, gdyż wykonawca domaga się dodatkowego wynagrodzenia. Projekt ma też duże opóźnienie względem pierwotnych założeń.

W niedawnym wywiadzie dla „Parkietu”, Adam Leszkiewicz, prezes Azotów zauważył, że inwestycja bardzo mocno nadwyrężyła możliwości finansowe koncernu. Niezależnie od tego zarząd dąży, aby fabryka jak najszybciej rozpoczęła pełną komercyjną działalność. „Do tego niezbędne jest przeprowadzenie przez generalnego wykonawcę testu integralności, trwającego nieprzerwanie 72 godziny, który zgodnie z informacjami uzyskanymi przez obecny zarząd Polyolefins od generalnego wykonawcy, zaplanowany jest na II kwartał tego roku. Po pozytywnie przeprowadzonym teście generalny wykonawca przystąpi do całościowego przekazania instalacji Grupie Azoty Polyolefins” - stwierdził Leszkiewicz.

Dopiero wówczas będzie wiadomo, jakie są faktyczne moce i możliwości nowych instalacji, jaka jest jakość powstających produktów i koszty ich wytworzenia oraz jakie marże koncern może w związku z tym uzyskiwać.

Chemia
Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Chemia
PCC Rokita liczy na poprawę koniunktury gospodarczej
Chemia
Europejski Zielony Ład uderza w grupę Azoty
Chemia
Producenci farb wypatrują ożywienia na rynku
Chemia
DM BOŚ zaleca sprzedawanie akcji Azotów
Chemia
Azoty chcą produkować materiały wybuchowe wspólnie z PGZ