Nowy zarząd Azotów musi dogadać się z bankami. Został tylko tydzień

Do głównych celów szefostwa nawozowego koncernu będą należały: wypracowanie porozumienia z bankami finansującymi grupę, stworzenie długoterminowego planu restrukturyzacji i prowadzenie produkcji na poziomach zapewniających rentowność.

Publikacja: 20.02.2024 17:11

Nowy zarząd Azotów musi dogadać się z bankami. Został tylko tydzień

Foto: materiały prasowe

Zarząd Azotów, w skład którego wchodzi obecnie Krzysztof Kołodziejczyk, delegowany z rady do czasowego wykonywania obowiązków prezesa, oraz dwie osoby z poprzedniego kierownictwa, wyznaczył sobie zadania jakie zamierza realizować w najbliższym czasie.

„Przed nowym zarządem grupy Azoty stoi wiele wyzwań, z których kluczowymi są wypracowanie porozumienia z instytucjami finansowymi oraz stworzenie długoterminowego planu restrukturyzacji. Naszym priorytetem będzie produkcja na poziomach zapewniających rentowność” - przekonuje Kołodziejczyk, w właśnie rozesłanym do mediów komunikacie prasowym.

Tydzień na rozmowy Grupy Azoty z bankami

Spółka przypomina, że obecne porozumienia z instytucjami finansowymi obowiązują do 27 i 28 lutego, a więc jeszcze przez tydzień. Z tego też powodu konieczne jest kontynuowanie z nimi dialogu w celu wypracowania nowego porozumienia.

„Mamy świadomość, że realizacja tych celów będzie możliwa jedynie pod warunkiem przyspieszenia działań w obszarze konsolidacji spółek grupy kapitałowej” - dodaje Kołodziejczyk. Dzięki temu ma dojść do zwiększenia m.in. efektywności kosztowej i usprawnienia procesów decyzyjnych.

Cel: zmniejszyć ślad węglowy Azotów

Kolejna sprawa dotyczy transformacji energetycznej koncernu. Według zarządu jest ona niezbędna, aby konkurować z europejskimi producentami z branży chemicznej i dostarczać na rynek produkty o możliwie najniższym śladzie węglowym, czyli zgodnie z wymaganiami europejskich odbiorców. Ponadto spośród realizowanych inwestycji, szczególnej uwagi wymaga projekt Polimery Police, dotyczący budowy nowego zakładu produkcji polipropylenu.

Ponadto Azoty poinformowały, że w najbliższym czasie rada nadzorcza zamierza ogłosić konkurs na siedem stanowisk w ścisłym kierownictwie koncernu. Chodzi o funkcje prezesa oraz członków zarządu: ds. finansowych, ds. rozwoju i restrukturyzacji oraz odpowiedzialnych za trzy podstawowe obszary biznesowe koncernu, czyli: agro i chemię, tworzywa i polimery oraz energetykę.

Chemia
Azoty ograniczają koszty importu soli potasowej
Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach
Chemia
Azoty uruchomiły w Puławach piątą instalację kwasu azotowego
Chemia
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Za droga i nierentowna
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Chemia
Polska i europejska branża chemiczna mają problemów bez liku
Chemia
Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów