Ciech chce rozwijać działalność w Rumunii

Grupa myśli o wznowieniu w tamtejszym zakładzie produkcji sody kalcynowanej i budowie farm fotowoltaicznych. Zamierza też zintensyfikować handel środkami ochrony roślin.

Publikacja: 09.02.2023 21:00

Po trzech kwartałach 2022 r. Ciech, na którego czele stoi Dawid Jakubowicz, wypracował w Rumunii 29,

Po trzech kwartałach 2022 r. Ciech, na którego czele stoi Dawid Jakubowicz, wypracował w Rumunii 29,6 mln zł przychodów.

Foto: Fot. Dariusz Iwański/materiały prasowe

Jednym z kluczowych rynków zagranicznych, na którym grupa kapitałowa Ciech chce rozwijać działalność biznesową, jest Rumunia. Zarządowi zależy m.in. na wznowieniu produkcji sody kalcynowanej przez zależną firmę Ciech Soda Romania. Aby do tego doszło musi powstać elektrociepłownia, która będzie dostarczała do zakładu parę technologiczną. Sprawa nie jest jednak łatwa. – Realizacja projektu jest uzależniona od spełnienia licznych warunków, w tym przede wszystkim pozytywnej decyzji o dofinansowaniu projektu przez rumuński rząd – informuje Mirosław Kuk, rzecznik Ciechu.

Wzrośnie produkcja…

Przypomina, że powodem wstrzymania produkcji sody, a następnie przejścia zakładu w stan hibernacji były wysokie koszty pary technologicznej narzucone przez zewnętrznego dostawcę. Grupa w tym kraju – inaczej niż w Polsce i Niemczech – nie wytwarza jej samodzielnie. Ciech jeszcze w 2019 r. rozpoczął analizy mające potwierdzić możliwości budowy źródła pary technologicznej w partnerstwie z zewnętrznym podmiotem. Według niego to obecnie jedyna możliwość przywrócenia produkcji sody. Przygotowana została wówczas koncepcja i specyfikacja takiej jednostki, a także poczyniono przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. W czasie pandemii prace zostały jednak zahamowane.

Czytaj więcej

Grupa Ciech zaczęła wozić olej napędowy

– Obecnie fabryka jest utrzymywana przez kilkanaście osób zapewniających nadzór nad infrastrukturą fabryki oraz funkcje administracyjne. Dodatkowo odbywa się tam produkcja szkła wodnego sodowego (10 tys. t rocznie), które jest dostarczane do klientów w Rumunii – twierdzi Kuk. Jednocześnie zapewnia, że sytuacja finansowa Ciechu Soda Romania jest stabilna. Gdyby firma wznowiła produkcję sody kalcynowanej wówczas, grupa miałaby możliwość dodatkowego wytwarzania tego produktu do około 550 tys. t rocznie. Dla porównania łączne moce w tym zakresie w Polsce to 1,6 mln t, a w Niemczech – 613 tys. t.

Ciech Soda Romania prowadzi też prace przygotowawcze do realizacji jeszcze w tym roku projektu budowy farm fotowoltaicznych na terenie zakładu produkcyjnego. Powstałe instalacje mają być włączone do lokalnego systemu przesyłu energii elektrycznej.

…i handel

Ponadto Ciech na rynku rumuńskim intensyfikuje działania mające na celu skokowy wzrost sprzedaży środków ochrony roślin. W związku z tym rozbudowuje sieć dystrybucyjną. – Nawiązaliśmy współpracę z czterema dystrybutorami o zasięgu krajowym. Oprócz sił sprzedażowych, inwestujemy w doradztwo agrotechniczne, to bardzo ważny element przy prowadzeniu promocji Halveticu – innowacyjnego herbicydu, opartego o opatentowaną technologię BGT (pozwala na utrzymanie skuteczności oferowanych produktów, przy obniżeniu o połowę dawki substancji aktywnej – red.) – uważa Kuk. W tym roku grupa chce pozyskać kilku nowych partnerów biznesowych.

Ciech podaje, że prognozy dotyczące rumuńskiego rynku środków ochrony roślin mówią o 3–4 proc. wzroście w skali roku. Co więcej, silna pozycja rolnictwa i perspektywy tamtejszej gospodarki sprawiają, że branża powinna się stabilne rozwijać. W tym kontekście warto jednak pamiętać, że rok temu przewidywania dotyczące rumuńskiego rynku środków ochrony roślin mówiły o zwyżkach rzędu 4–6 proc. rocznie.

Chemia
Azoty ograniczają koszty importu soli potasowej
Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach
Chemia
Azoty uruchomiły w Puławach piątą instalację kwasu azotowego
Chemia
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Za droga i nierentowna
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Chemia
Polska i europejska branża chemiczna mają problemów bez liku
Chemia
Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów