Reklama
Rozwiń

Grupa Ciech zaczęła wozić olej napędowy

Zależna kolejowa firma ma za sobą pierwsze dostawy tego paliwa na zlecenie firmy Olavion, którą wkrótce chce przejąć Unimot.

Publikacja: 06.02.2023 21:00

Grupa Ciech zaczęła wozić olej napędowy

Foto: materiały prasowe

Ciech Cargo, firma logistyczna należąca do grupy Ciech, zorganizowała pierwsze przewozy kolejowe paliw płynnych na zlecenie spółki Olavion. Przewozy oleju napędowego zostały właśnie wykonane z Gdyni do Zawadówki (pow. chełmski) i Stawian (koło Gniezna).

Ciech przekonuje, że rozpoczęcie tego typu działalności to element dywersyfikacji portfela zleceń m.in. w związku ze spodziewanym spadkiem przewozów węgla. Jest także elementem strategii Ciechu Cargo dotyczącej zwiększenia skali usług transportowych wykonywanych na rzecz podmiotów spoza chemicznej grupy.

Przygotowania do realizacji nowego rodzaju przewozów trwały prawie dwa miesiące. Obejmowały obsługę i rozpoznanie baz paliwowych, przeprowadzenie próbnych przejazdów na nowych trasach i przeszkolenie pracowników z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych.

– Dla nas to wejście w nowy dział rynku, a także możliwość zdobycia cennych doświadczeń i realizacji planu dywersyfikacji usług. Chcemy docelowo obsługiwać – w tej części rynku – do kilkudziesięciu przewozów miesięcznie, przeznaczając do tego przynajmniej trzy nowoczesne lokomotywy elektryczne – mówi Andrzej Pawłowski, prezes Ciechu Cargo. Dodaje, że w przyszłości firma zamierza też realizować przewozy benzyn i gazu, produktów, które wymagają wprowadzenia jeszcze bardziej rygorystycznych wymogów niż w przypadku diesla. Obecnie Ciech Cargo dysponuje 18 lokomotywami i 1550 wagonami towarowymi. Około 90 proc. przewozów realizuje w ramach grupy Ciech.

Olavion informuje, że planuje dalszą, długoletnią współpracę z Ciechem Cargo. Obecnie dysponuje 16 lokomotywami.

W 2022 r. przetransportował 1,1 mln ton towarów. Jego roczny potencjał przewozowy to jednak około 1,5 mln ton. Wkrótce Olavion może być przejęty przez Unimot. W styczniu giełdowa spółka podpisała przedwstępną umowę zakupu 100 proc. jego udziałów. Ostateczne umowy mają być zawarte po spełnieniu się warunków zawieszających, dotyczących m.in. uzyskania odpowiedniej zgody prezesa UOKiK i zawarcia umowy przewozowej między Unimot Paliwa a Olavion, co powinno nastąpić do 30 czerwca.

Chemia
Producenci i przetwórcy tworzyw muszą jeszcze poczekać na ożywienie
Chemia
Azoty będą integrować aktywa logistyczne
Chemia
Azoty szukają alternatywy dla dostaw gazu z Orlenu
Chemia
Akcje Azotów zyskują na wartości
Chemia
Azoty ograniczają koszty importu soli potasowej
Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach