Goldman Sachs: niższy wzrost PKB USA, wyższe ryzyko recesji

Goldman Sachs obniża prognozę wzrostu amerykańskiego PKB w 2025 r. w IV kw./IV kw. do 0,5 proc. i podnosi 12-miesięczne prawdopodobieństwo recesji z 35 do 45 proc.

Publikacja: 07.04.2025 13:48

Goldman Sachs: niższy wzrost PKB USA, wyższe ryzyko recesji

Foto: Bloomberg

Według amerykańskiego banku będzie to następstwo gwałtownego zacieśnienia warunków finansowych, bojkotu zagranicznych konsumentów i ciągłego wzrostu niepewności politycznej, który prawdopodobnie obniży wydatki kapitałowe bardziej, niż analitycy zakładali wcześniej. – Ta bazowa prognoza nadal opiera się na naszym stałym założeniu, że efektywna stawka celna USA wzrośnie łącznie o 15 pp, co wymagałoby teraz znacznej redukcji taryf, które mają wejść w życie 9 kwietnia – stwierdzili.

Czytaj więcej

Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?

Trzy obniżki stóp Fed

Goldman Sachs spodziewa się, że w obecnej nierecesyjnej linii bazowej Fed dostarczy pakiet trzech kolejnych obniżek stóp o 25 pb, począwszy od czerwca (w porównaniu z lipcem wcześniej), obniżając stopę funduszy do 3,5-3,75 proc. – W scenariuszu recesji spodziewalibyśmy się, że Fed obniży o około 200 pb w ciągu następnego roku. Nasza ważona prawdopodobieństwem prognoza Fed zakłada obecnie 130 pb obniżek stóp w tym roku (w porównaniu z 105 pb wcześniej, co odzwierciedla wzrost naszego prawdopodobieństwa recesji), podobnie jak ceny rynkowe z piątkowego zamknięcia – stwierdzili analitycy.

Prezydent Trump ogłosił 2 kwietnia taryfę „wzajemną”, która była znacznie wyższa, niż oczekiwała większość uczestników rynku. Minimalna taryfa w wysokości 10% została już wdrożona, a pozostała część taryfy „wzajemnej” – która znacznie podniosłaby stawki taryfowe dla wielu krajów – ma zostać wdrożona 9 kwietnia. – Spodziewaliśmy się, że Biały Dom ogłosi najpierw bardziej agresywną taryfę, a następnie nieco ją obniży, ale ogłoszenie sugeruje wyraźne ryzyko wzrostu dla naszego stałego założenia, że ​​taryfa „wzajemna” i inne taryfy podniosą efektywną stawkę taryfową łącznie o 15 pp – napisali analitycy Goldman Sachs.

Czytaj więcej

Trump apeluje o obniżki stóp, szef Fed woli poczekać

Trzy wydarzenia pogorszyły perspektywy wzrostu

Po pierwsze, warunki finansowe zaostrzyły się bardziej agresywnie niż się spodziewali analitycy, w odpowiedzi na ogłoszenie przez Biały Dom „wzajemnych” taryf i ogłoszenie przez chiński rząd taryf odwetowych na eksport z USA. Wynika to częściowo z faktu, że oba ogłoszenia były bardziej agresywne niż oczekiwano. Ale sugeruje to również, że wrażliwość warunków finansowych na rosnące taryfy odbija się od umiarkowanych poziomów z początku 2025 r. w kierunku bardziej wygórowanych poziomów obserwowanych w wojnie handlowej w latach 2018–2019.

Po drugie, analiza GS zmniejszonej turystyki zagranicznej do USA i bojkotów zagranicznych konsumentów sugeruje dodatkowe 0,1-0,2 pp. straty dla wzrostu PKB w 2025 r. – Nasza prognoza zakładała już zdecydowaną reakcję odwetową ze strony rządów zagranicznych, ale nie uwzględniliśmy skutków reakcji ze strony konsumentów – stwierdzili analitycy.

Po trzecie, miary niepewności politycznej gwałtownie wzrosły do ​​poziomów znacznie przekraczających te osiągnięte podczas ostatniej wojny handlowej. Skutki niepewności politycznej prawdopodobnie będą znacznie większe niż w pierwszej wojnie handlowej, ponieważ tym razem znacznie więcej amerykańskich firm prawdopodobnie odczuje niepewność związaną ze znacznie większymi i szerszymi taryfami celnymi USA i zagranicy, a niektóre mogą również odczuć niepewność związaną z innymi obszarami polityki, takimi jak polityka fiskalna i imigracyjna.

– Nasza nowa analiza skutków ekonomicznych niepewności sugeruje znacznie większe straty dla stałych inwestycji biznesowych niż wcześniej uwzględniliśmy w naszej prognozie – około 5 punktów procentowych strat we wzroście nakładów inwestycyjnych w nadchodzącym roku, który obecnie spodziewamy się mniej więcej na tym samym poziomie – i może przełożyć się na zatrudnienie – napisał Goldman Sachs.

Czytaj więcej

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż silny

– Na podstawie naszych zrewidowanych szacunków wpływu tych trzech wydarzeń na PKB obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu PKB w 2025 r. w IV kw./IV kw. z 1,0% do 0,5% i naszą prognozę średniego rocznego wzrostu PKB z 1,5% do 1,3 proc. Na razie podnieśliśmy również nasze 12-miesięczne prawdopodobieństwo recesji z 35% do 45%, co odzwierciedla słabszą prognozę bazowego wzrostu PKB – uważają analitycy.

Ich  zrewidowana prognoza nadal opiera się na naszym stałym założeniu, że efektywna stawka celna USA wzrośnie łącznie o 15 pp, co wymagałoby teraz znacznej redukcji taryf, które mają wejść w życie 9 kwietnia.

Jeśli Biały Dom wdroży większość lub wszystkie taryfy z 9 kwietnia, efektywna stawka celna prawdopodobnie wzrośnie o około 20 pp, gdy te podwyżki i prawdopodobne taryfy sektorowe zaczną obowiązywać, nawet biorąc pod uwagę niektóre porozumienia dotyczące poszczególnych krajów w późniejszym terminie. – Jeśli tak, spodziewamy się zmienić naszą linię bazową, aby prognozować recesję w USA – podsumowali.

Wojna celna Trumpa
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump szantażem kończy reglobalizację
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wojna celna Trumpa
Strach przed cłami nadal rozlewa się po światowych rynkach akcji
Wojna celna Trumpa
Po ogłoszeniu ceł inwestorzy kupowali spadki
Wojna celna Trumpa
Nasdaq Composite wszedł oficjalnie w bessę
Wojna celna Trumpa
Chiny nakładają nowe cła na import z USA. Panika na giełdach się pogłębia
Wojna celna Trumpa
Chiny nakładają cła na cały import z USA. Zdecydowana odpowiedź na cła Trumpa