Azoty uzgodniły z niemiecką firmą VSB Holding i Januszem Siemieńcem kluczowe warunki zakupu 100 proc. udziałów w spółce Solarfarm Brzezinka. Kolejnym etapem transakcji powinno być zawarcie przedwstępnej warunkowej umowy nabycia, a następnie - w I półroczu 2024 r. - finalnej umowy nabycia udziałów. Do transakcji dojdzie pod warunkiem spełnienia określonych warunków technicznych, a także uzyskania pozwoleń na budowę farmy słonecznej Brzezinka, zlokalizowanej w Brzezince i Sycowie, wraz z infrastrukturą o mocy co najmniej 270 MWp (megawat peak). Generalnym wykonawcą inwestycji ma zostać VSB Energie Odnawialne Polska, podmiot z grupy VSB Holding, na podstawie kontraktu jaki zawrze z Solarfarm Brzezinka. Całkowita wartość projektu szacowana jest na około 240 mln euro (ponad 1,1 mld zł).

Azoty informują, że dotychczasowe rozmowy i porozumienia nie tworzą jeszcze żadnego zobowiązania do zawarcia rozważanej transakcji, w tym żadnej umowy i nie są wiążące dla stron. Te nadal mają prowadzić negocjacje zmierzające do przeprowadzenia transakcji.

„Ustalenie kluczowych warunków transakcji potwierdza, że jesteśmy coraz bliżej finalizacji umowy, która umożliwi nabycie 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm. Oczywiście musi zostać to poprzedzone wypełnieniem kluczowych warunków zapisanych w umowie” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Marek Wadowski, wiceprezes Azotów i prezes Azotów Energia. Nie ma wątpliwości, że inwestycja przybliży koncern do realizacji celów zapisanych w strategicznym projekcie „Zielone Azoty”, w którym koncern wskazuje projekty z obszaru OZE jako jedną z dróg transformacji klimatyczno-energetycznej.

Azoty o prowadzaniu rozmów dotyczących zakupu Solarfarm Brzezinka informowały już w lipcu. Przypominały wówczas, że w strategii chemicznej grupy do 2030 r. założono osiągnięcie 380 MW łącznych, nowych mocy w OZE. Ponadto dzięki planowanym inwestycjom chcą uniknąć kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln zł w skali roku. Z kolei średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej ma wynieść do 2030 r. około 40 proc.