PCC Exol mocno stawia na tzw. zieloną produkcję, która umożliwia znaczne obniżenie śladu węglowego zarówno samej spółki, jak i wytwarzanych przez nią środków powierzchniowo czynnych. – Dziś globalne cele środowiskowe muszą mieć przełożenie na efektywne działanie każdej gałęzi gospodarki, w tym także przemysłu chemicznego. Energia zużywana przez PCC Exol do produkcji pokryta jest w 100 proc. energią pochodzącą z odnawialnych, niekopalnych źródeł obejmujących głównie energię wiatrową i słoneczną – informuje Rafał Zdon, wiceprezes spółki. Firma rocznie wydaje na zakup energii elektrycznej około 2 proc. całkowitej kwoty przeznaczanej na nabycie materiałów i surowców. W I półroczu było to kilka milionów złotych.
Rozbudowa oferty
PCC Exol już od dłuższego czasu stawia na inicjatywy związane z poprawą efektywności energetycznej. W tym celu wdraża nowe, zrównoważone wyroby w ramach serii produktowej o nazwie PCC Greenline. Są to głównie surowce chemiczne i dodatki do różnego rodzaju kosmetyków i detergentów oparte na biodegradowalnych surowcach pochodzenia naturalnego. Wytwarza się je głównie na bazie naturalnych alkoholi tłuszczowych. W I półroczu sprzedaż zielonej chemii wyniosła w PCC Exol 36,6 tys. ton. To ponad 75 proc. całego wolumenu sprzedaży firmy. Z kolei w ujęciu wartościowym ukształtowała się na poziomie 295,8 mln zł. Tym samym zapewniła niespełna połowę wypracowanych ogółem przez grupę przychodów. To m.in. konsekwencja ciągłej rozbudowy oferowanego asortymentu. O ile pod koniec ubiegłego roku zielona oferta obejmowała ponad 100 różnych produktów, o tyle obecnie wynosi około 180.
Duże inwestycje
Zrównoważony rozwój to dla grupy jeden z kluczowych elementów strategii. Służą temu m.in. realizowane inwestycje w nowe moce i rozbudowa działu badawczo-rozwojowego. Poprzez PCC BD, firmę, w której po połowie działów mają PCC Exol i PCC Rokita, planowana jest budowa w Brzegu Dolnym nowego uniwersalnego zakładu produkcji alkoksylatów i innych związków chemicznych. Pod koniec ubiegłego roku informowano, że łączne szacowane wydatki związane z jego powstaniem wyniosą 351 mln zł.