Ciech planuje kolejną inwestycję mającą przyczynić się do rozwoju w biznesie krzemianów, jednym z pięciu kluczowych obszarów działalności grupy. Chodzi o budowę magazynu na terenie zakładu produkcyjnego w Żarach.
Inwestycja, którą ma zrealizować zależna firma Ciech Vitrosilicon, będzie kosztować około 4 mln zł. – Nowy magazyn to nie tylko zwiększenie o 100 proc. dotychczasowej powierzchni magazynowej, ale także redukcja poziomu zapylenia i hałasu. Obecnie prowadzimy prace przygotowawcze, a właściwe prace budowlane rozpoczną się wraz z początkiem października bieżącego roku i zakończą w 2023 roku – informuje Robert Janeczko, prezes Ciechu Vitrosilicon.
Producent krzemianów pracuje też nad inicjatywami, które mają mu pomóc utrzymać przewagę konkurencyjną w branży. Chodzi zwłaszcza o sprostanie wyzwaniom związanym z sytuacją na rynku surowcowym. Alternatywnym źródłem energii dla tego zakładu będzie projektowana obecnie nowa linia zasilania gazem LPG (propan-butan). W efekcie powinno się zwiększyć bezpieczeństwo pracy instalacji w przypadku znacznego ograniczenia lub braku dostępności gazu ziemnego. – Nasze piece wymagają jedynie niewielkiego dostosowania do przełączania na alternatywne paliwo. Dzięki temu wzmocnimy bezpieczeństwo instalacji oraz zyskamy możliwość reakcji na gwałtowne zmiany na rynku surowców – twierdzi Janeczko.
W Ciech Vitrosilicon trwają prace zmierzające do zwiększenia efektywności produkcji i obniżenia zużycia surowców. Jednym z głównych projektów w tym obszarze jest odzysk energii ze spalin pochodzących z wytopu krzemianu, a następnie zamiana jej na prąd, który może zaspokoić potrzeby energetyczne zakładu.
Ciech Vitrosilicon to największy w Europie dostawca krzemianów sodu. Są one niezbędne w produkcji krzemionki strącanej, stosowanej w oponach i kosmetykach. To także składnik detergentów i papieru. Ponadto Ciech Vitrosilicon wytwarza krzemiany potasu, stosowane w produkcji elektrod spawalniczych i chemii budowlanej. Do firmy, oprócz zakładu w Żarach, należy fabryka w Iłowej (obie w woj. lubuskim). W 2021 r. uruchomiła piec do wytopu szklistego krzemianu sodu. Inwestycja warta 80 mln zł zwiększyła moce produkcyjne w tym biznesie o 30 proc.