Archicom urealnił cele. Sprzedaż urośnie wolniej

Deweloper zakłada wzrosty sprzedaży, ale już nie skokowe. Będzie zwiększać ofertę mieszkań z segmentu popularnego.

Publikacja: 27.11.2024 06:00

Waldemar Olbryk, prezes Archicomu.

Waldemar Olbryk, prezes Archicomu.

Foto: Fot. BARTEKBARCZYK/mpr

Archicom ponownie zrewidował cele strategiczne. Już we wrześniu, przy publikacji wyników półrocznych, cel na 2024 r. został obniżony z 3 tys. do 2,6 tys. Prezes Waldemar Olbryk przyznawał wówczas, że uzyskanie skorygowanego poziomu będzie wyzwaniem. Na wtorkowej konferencji cel na ten rok został obniżony do 2,4–2,5 tys. Dodatkowo cel na 2025 r. został ścięty z 4 tys. do 3 tys. Poziom 4 tys. pozostaje jako docelowy, strategiczny.

Marketing i marże

Zrewidowany cel na IV kwartał wciąż wydaje się bardzo ambitny, bo zakłada podpisanie 930–1,03 tys. umów. Tymczasem w najlepszym w tym roku III kwartale Archicom sprzedał 589 lokali – po trzech kwartałach sprzedaż to 1471 mieszkań.

Prezes Olbryk powiedział, że na tę chwilę sprzedaż niebawem przekroczy poziom z całego 2023 r. (czyli 1835), a do końca roku jest jeszcze kilka „mocnych marketingowo” tygodni, dlatego firma liczy na sprzedaż rzędu 2,4–2,5 tys., liczy też na utrzymanie dynamiki w I kwartale 2025 r. Prezes przyznał, że część klientów dalej wstrzymuje się z decyzjami, czekając na „agresywniejsze z perspektywy dewelopera oferty”. Zapewnił, że to nie oznacza, że firma – przygotowując akcje marketingowe – pozwala sobie na kompromisy, jeśli chodzi o zyskowność.

Na koniec września w ofercie były 2983 lokale, a w IV kwartale do sprzedaży ma wejść jeszcze 1 tys. Spółka jest obecna we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, a od niedawna w Katowicach. Archicom stawia sobie za priorytet zwiększanie banku ziemi. Na koniec września bank pozwalał na budowę 9,8 tys. lokali. Na celowniku są kolejne parcele, w tym takie, które można wykorzystać w trybie specustawy (tzw. lex deweloper).

A skąd cięcie celu sprzedaży na 2025 r.? Prezes Olbryk przyznał, że plan uruchamiania nowych inwestycji został zrewidowany, ale jeśli ożywienie na rynku mieszkaniowym będzie się poprawiać, spółka będzie reagować odpowiednio – bo organizacyjnie jest do tego przygotowana.

Prezes Olbryk zaznaczył, że oferta będzie poszerzana o mieszkania z segmentu popularnego, dostępniejszego cenowo dla konsumentów. Ta zmiana wynika z wsłuchania się w potrzeby rynku, a także ma być kluczem do osiągnięcia strategicznego pułapu 4 tys. lokali sprzedawanych rocznie.

Przekazania i marże

Archicom w ub.r. przejął niemal cały biznes mieszkaniowy spółki matki – Echo Investment – z gracza wrocławskiego stając się deweloperem ogólnopolskim. W ujęciu księgowym nastręcza to pewnych komplikacji – niewielka część projektów została w Echu, a Archicom otrzymuje prowizję ze sprzedaży lokali.

W ciągu trzech kwartałów tego roku Archicom sprzedał na własny rachunek 1166 mieszkań, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej.

Deweloper przekazał też klucze do 704 lokali, o 49 proc. więcej niż rok wcześniej. W efekcie zaksięgował 567,6 mln zł przychodów z działalności mieszkaniowej, o 79 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 50 proc., do 216,5 mln zł. Marża brutto ze sprzedaży wyniosła 38,1 proc. wobec 45,5 proc. rok wcześniej.

Potencjał przekazań w samym Archicomie na 2024 r. to około 1,2 tys. mieszkań, a na przyszły 1500 (z projektami Echa, które nie będą budować wyniku finansowego, odpowiednio 1,3 tys. i 2,3 tys.).

Budownictwo
Rynek mieszkaniowy czeka głównie na obniżki stóp
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Budownictwo
Deweloperzy. Prymusi i maruderzy
Budownictwo
Rozchwiany rynek mieszkań szuka stabilizacji
Budownictwo
Obligacyjne okienko otwarte dla emitentów oraz inwestorów
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Budownictwo
Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom: Publiczna oferta obligacji w styczniu
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?