Sezon wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z rynku kapitałowego przyniósł kilka niespodzianek – choć dołek zanotowany łącznie przez 16 deweloperów w III kwartale nie był tak głęboki jak w fatalnym dla branży III kwartale 2022 r., to jednak kilka spółek właśnie teraz opublikowało najsłabsze w ostatnich pełnych wyzwań latach rezultaty. Jak, zdaniem menedżerów, rysują się perspektywy?
Sprzedaż mieszkań mała, jak nigdy
Firma Lokum Deweloper, działająca we Wrocławiu i Krakowie, sprzedała zaledwie 7 lokali w całym III kwartale br. i na koniec września miała zawartych 30 umów rezerwacyjnych. Zarząd obniżył cel sprzedaży na cały rok z 350 do 200 lokali, w ciągu trzech kwartałów znalazł nabywców na 124 mieszkania. Popyt wstrzymywany jest dziś niepewnością wokół programu „Na start” i wysokimi kosztami komercyjnego kredytu. Firma buduje lokale o podwyższonym standardzie – co w takim razie z popytem gotówkowym?
Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży w Lokum podkreśla, że popyt ten należy dobrze rozumieć. – Nabywcy gotówkowi stanowią obecnie 90 proc naszych klientów. To przede wszystkim osoby poszukujące rodzinnych mieszkań, gotowych lokali o dużej powierzchni. Część nabywców gotówkowych jest jednak uzależniona od sprzedaży swojej dotychczasowej nieruchomości, więc pośrednio również ich dotyczą bardzo wysokie koszty finansowania. Proces zakupu w ich przypadku także znacznie się wydłużył ze względu na czas potrzebny na sfinalizowanie zbycia dotychczas posiadanego mieszkania – mówi Witkowski. Czy Lokum, jako producent mieszkań droższych, skorzystałoby z programu „Na start”? – Posiadamy mieszkania kwalifikujące się do programu biorąc pod uwagę ich powierzchnię. W naszej ofercie znajdują się lokale odpowiednie zarówno dla singli, jak i dla większych rodzin – a według założeń programu największe wsparcie otrzymają właśnie rodziny. Generalnie jesteśmy przygotowani na poszerzenie oferty, jak tylko nabywcy odzyskają możliwości finansowania zakupu, również po-przez rządowy program wsparcia – mówi Witkowski.
Czytaj więcej
Dane GUS po wrześniu dowodzą, że mimo słabszej sprzedaży mieszkań aktywność inwestycyjna deweloperów wcale się nie schładza. Uruchamiane są nowe inwestycje, zdobywane nowe pozwolenia.