Zamożni inwestorzy na celowniku Archicomu

Spółka ruszyła ze sprzedażą prawie pół tysiąca mieszkań z warszawskiego projektu, który jeszcze niedawno stanowił część portfela PRS. Nabywców kusi tym, że lokale mają najemców. Czy to pomoże zrealizować ambitny cel sprzedaży na 2024 r.?

Publikacja: 16.10.2024 06:00

Browary Warszawskie to duży projekt mixed-use Grupy Echo Investment. Kilka ulic dalej powstaje jeszc

Browary Warszawskie to duży projekt mixed-use Grupy Echo Investment. Kilka ulic dalej powstaje jeszcze większa inwestycja tego typu – Towarowa 22.

Foto: Mat. prasowe

450 mieszkań wyjętych z portfela PRS Resi 4 Rent trafiło właśnie do sprzedaży. To lokale z projektu mixed-use Browary Warszawskie. Inwestycja została oddana w 2020 r. Jak wynika z przekazu marketingowego, Archicom oferuje mieszkania z aktualnie trwającą umową najmu, a inwestorom po transakcji będzie oferować wsparcie przy zarządzaniu wynajmem.

Ambitny cel na 2024 r.

Ile z niemal pół setki mieszkań ma w tej chwili najemców? Kiedy wygasają umowy?

- Ponad połowa wystawionych na sprzedaż 450 mieszkań ma trwającą umowę najmu. Inwestor po nabyciu mieszkania będzie kontynuować umowę na dotychczasowych warunkach aż do jej wygaśnięcia. Umowy najmu Resi 4 Rent wygasają sukcesywnie, według dat obowiązywania. Ostatnie kończą się w sierpniu 2025 r. Resi 4 Rent będzie zarządzać budynkiem do czasu zawiązania się wspólnoty mieszkaniowej – mówi Karolina Prędota-Krystek, sales director w Echo Investment.

Według sprawozdania półrocznego Echa Investment (spółka matka Archicomu oraz generalny wykonawca i właściciel 30 proc. udziałów w Resi 4 Rent) 450 mieszkań liczących 19 tys. mkw. powierzchni najmu generowało szacunkowo 26,9 mln zł przychodów netto z czynszów w skali roku.

Pod młotek przeznaczony jest jeszcze jeden projekt z platformy Resi 4 Rent – to 269 lokali o powierzchni 9,3 tys. mkw. w inwestycji River Point/Kępa Mieszczańska we Wrocławiu z rocznymi przychodami szacowanymi na 10,2 mln zł. Strategia Resi 4 Rent zakłada utworzenie portfela 11 tys. wynajmowanych lokali w 2026 r. na koniec czerwca w zasobie było 3,7 tys. mieszkań (po wyłączeniu Browarów i River Pointu), a w budowie 4,44 tys.

Sam Archicom ma do wykonania ambitny cel w IV kwartale. Spółka sprzedała w ciągu dziewięciu miesięcy 1471 mieszkań, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej i na wrześniowej konferencji wynikowej obniżyła cel na cały rok z 3 tys. do 2,6 tys. To oznacza, że w ostatnim kwartale Archicom musi podpisać aż 1,7 tys. umów. Menedżerowie przekonywali, że spółka ma bardzo dobry produkt i trzeba odpowiednio zadbać o sprzedaż i marketing.

Kuszenie klientów

Czy wprowadzenie do oferty Browarów to sposób na realizację ambitnego celu sprzedaży Archicomu w IV kwartale? Browary Warszawskie to inwestycja w biznesowo-rozrywkowym centrum, kilka ulic dalej Archicom buduje apartamentowiec premium M7, gdzie sprzedaż ruszyła pod koniec II kwartału br. i mimo deklarowanych bardzo wysokich cen nabywców znalazło kilkanaście ze 151 lokali (informacje ze skonsolidowanego sprawozdania Echa Investment).

Deweloperzy chwytają się różnych sposobów marketingowych, by uatrakcyjnić mieszkania w oczach potencjalnych nabywców inwestycyjnych. W wakacje Murapol objął pół tysiąca lokali programem przewidującym zagwarantowanie przychodów z najmu przez 12 miesięcy (nie więcej niż 10 proc. ceny netto zapłaconej za lokal), jeśli mimo ogłoszeń w ciągu co najmniej pierwszych trzech miesięcy od wykończenia lokalu nabywca nie znajdzie najemcy. Murapol zaoferował też wsparcie przy znalezieniu najemców.

Według szacunków JLL, w III kwartale deweloperzy w sześciu największych aglomeracjach sprzedali 9,2 tys. mieszkań, o prawie 7 proc. mniej kwartał do kwartału i o ponad 40 proc. mniej rok do roku. To również o 40 proc. więcej niż w bardzo słabym III kwartale 2022 r., kiedy sprzedaż dołowała z powodu zapaści na rynku kredytów mieszkaniowych (wysokie stopy, niska zdolność kredytowa wynikająca z ostrych kryteriów narzuconych bankom przez KNF).

– Niezbyt atrakcyjna rentowność najmu w połączeniu z niepewnymi prognozami wzrostu cen i zmian w opodatkowaniu wynajmowanych lokali lub pustostanów nie zachęcały do zakupów inwestycyjnych – komentował dane Kazimierz Kirejczyk, ekspert JLL.

Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań po III kwartale 2024 r.
Budownictwo
Archicom ruszył ze sprzedażą mieszkań wyjętych z portfela PRS
Budownictwo
Budowniczowie biur w niełasce
Budownictwo
MLP Group obiecuje „nudny” liniowy wzrost po kilkanaście procent rocznie
Budownictwo
OKAM celuje w zamożnych nabywców
Budownictwo
Deweloperski projekt na 25 lat i rynek obligacji. Plany Grupy OKAM