Deweloperzy powoli przykręcają kurek

W maju zmniejszyła się nieco liczba mieszkań w uruchamianych projektach, firmy uzyskały jednak dużo pozwoleń.

Publikacja: 24.06.2024 13:08

Deweloperzy w maju zmniejszyli produkcję mieszkań. Rynek się stabilizuje

Deweloperzy w maju zmniejszyli produkcję mieszkań. Rynek się stabilizuje

Foto: Mat. prasowe

Według wstępnych szacunków GUS, w maju deweloperzy w Polsce rozpoczęli budowę 11,9 tys. mieszkań, o 5,2 proc. mniej niż w kwietniu, w którym zanotowano 20-proc. spadek. Oznacza to powrót do aktywności obserwowanej w II połowie ub.r. – luty i marzec br. okazały się zatem chwilową eksplozją.

Stabilizacja na rynku produkcji mieszkań

W ciągu pięciu miesięcy br. firmy ruszyły z budową 66,5 tys. lokali, o 70 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy rynek trwał jeszcze w letargu po kryzysie na rynku kredytów hipotecznych i czekał na wejście „Bezpiecznego kredytu” w życie – stało się to 1 lipca. Dopiero w II połowie ub.r. deweloperzy zaczęli nadganiać z inwestycjami. Szkopuł w tym, że „Bezpieczny kredyt” przestał działać od tego roku, a losy następcy — programu „Na start” - są niepewne. Z miesiąca na miesiąc kurczy się też sprzedaż lokali.

W zakresie uruchamiania projektów nastroje deweloperów się lekko schłodziły, ale pozwoleń firmy uzyskują wciąż bardzo dużo. W maju deweloperzy dostali zgodę na postawienie prawie 17 tys. lokali, niemal tyle samo, ile w kwietniu. W ciągu pięciu miesięcy wydano pozwolenia na budowę 69 tys. mieszkań, o 41 proc. więcej niż rok wcześniej.

Kowalscy chętniej stawiają domy

W maju inwestorzy indywidualni ruszyli z budową prawie 7,6 tys. domów, nieco więcej niż w kwietniu, utrzymując wyższy poziom niż widziany w II połowie zeszłego roku – u Kowalskich trend był wtedy inny niż u firm, aktywność była obniżona niż podwyższona. W ciągu pięciu miesięcy Kowalscy ruszyli z budową 32,9 tys. domów, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

W maju inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę prawie 6,9 tys. domów, o 7,5 proc. mniej niż w kwietniu. W ciągu pięciu miesięcy dostali zielone światło na postawienie blisko 31,9 tys. nieruchomości, o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

Trzeci filar budownictwa mieszkaniowego to nisza

Tradycyjnie najsłabiej prezentują się dane z innych segmentów budownictwa mieszkaniowego. W ciągu pięciu miesięcy ruszyła budowa zaledwie 259 mieszkań komunalnych, 1003 społecznych czynszowych i 292 spółdzielczych. W tym czasie wydano też pozwolenia na budowę 582 mieszkań komunalnych i 1,89 tys. w ramach budownictwa społecznego czynszowego.

Budownictwo
Sejm odrzucił projekt ustawy antyfliperskiej. Czy to kończy temat?
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Budownictwo
OZE i drewniane moduły. Jak Erbud chce zarabiać na zielonych trendach
Budownictwo
PZU TFI mocno uwierzyło w Mirbud
Budownictwo
Trzeci filar nie stanowi konkurencji dla firm
Budownictwo
Produkcja mieszkań coraz bardziej spowalnia
Budownictwo
Ekspert PMR: ten rok dla budownictwa jeszcze przejściowy, w przyszłym odbicie