Echo po konferencji: trzy czwarte biznesu ma stanowić sektor living

Grupa przeznaczy na projekty mieszkaniowe, PRS i akademikowe część gruntów z banku kupionych pierwotnie pod biura.

Publikacja: 28.03.2024 11:44

Inwestycja Grupy Echo-Archicom.

Inwestycja Grupy Echo-Archicom.

Foto: Mat. prasowe

Na konferencji wynikowej wiceprezes Echo Investment Maciej Drozd powiedział, że grupa dalej będzie budować biurowce w centrach Warszawy, Krakowa i Wrocławia, bo mimo spowolnienia na szerokim rynku popyt najemców i inwestorów tam się utrzymuje. Niemniej część działek kupionych pod biurowce deweloper przeznaczy na inne cele. Echo chce bowiem rozwijać się w najgorętszych sektorach rynku: mieszkaniówce, PRS i akademikach. Drozd powiedział, że living ma stanowić 75 proc. biznesu grupy.

Czytaj więcej

Echo wierzy w szeroko pojętą mieszkaniówkę

- Jesteśmy pionierem stosowania lex deweloper, w Warszawie budujemy osiedle (i szkołę – red.) vis a vis Galerii Mokotów w miejscu wyburzonego kompleksu biurowego (patrz wizualizacja - red.). Będziemy to kontynuować. Mamy działki w Warszawie i innych miastach, które można skonwertować w ramach lex deweloper i innych narzędzi. Mając zdywersyfikowaną działalność możemy elastycznie wykorzystywać bank ziemi w zależności od tego, co jest w danym momencie najkorzystniejsze – powiedział Drozd.

Echo buduje kolejną platformę

W mieszkaniówce, za którą odpowiada oddzielnie notowany na GPW Archicom, grupa celuje w sprzedaż 3000 mieszkań w tym i 4000 w przyszłym. W zeszłym roku grupa sprzedała 1835 lokali i zainwestowała mnóstwo pieniędzy z emisji akcji i obligacji w zakup nowych działek.

Platforma PRS Resi 4 Rent (joint-venture z funduszem Pimco) na koniec tego roku będzie liczyć 6200 wynajmowanych lokali umacniając pozycję absolutnego lidera polskiego rynku PRS. W tej chwili wynajmuje 4,1 tys. lokali. Udział w rynku zwiększy się z 24 do 39 proc. Cel na 2026 r. to osiągnięcie pułapu 10 tys.

Czytaj więcej

Archicom nastawia się na skokowy wzrost sprzedaży mieszkań

Niedawno Echo zawiązało joint-venture z funduszem Signal Capital Partners, by zbudować platformę prywatnych akademików z 5 tys. miejscami w ciągu 3-5 lat. Drozd powiedział, że w najbliższym czasie oczekiwana jest zgoda UOKiK i spółka z marszu będzie mogła przystąpić do budowy – na działkach posiadanych w Warszawie i Krakowie. Na radarze są też Wrocław, Trójmiasto i Poznań.

Prezes Nicklas Linberg dodał, że pierwsze domy studenckie powinny być oddane już na nowy rok akademicki - jesienią 2025 r. Decyzja o wejściu na ten rynek wynika z nierównowagi podaży wobec zapotrzebowania, a także dwucyfrowego wzrostu w skali roku czynszów w akademikach w latach 2022 i 2023 r.

Dodajmy, że docelowo strategia zakłada wyjście z obu platform (Echo ma 30 proc. udziałów) po osiągnięciu przez nie skali.

Rynek budowlany sprzyja inwestycjom

Wiceprezes Drozd powiedział, że otoczenie na rynku wykonawstwa jest sprzyjające, dostępność podwykonawców większa, ceny ustabilizowane, koszty budowy są niższe niż jeszcze rok temu – dlatego grupa kontraktuje ile może, by korzystać na tym pod względem swoich marż.

Czytaj więcej

Echo, Griffin i Signal stworzą nową platformę prywatnych akademików
Budownictwo
Echo wierzy w szeroko pojętą mieszkaniówkę
Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą