Atal wieszczy kłopoty mniejszych firm

Spółka spodziewa się stabilizacji sprzedaży mieszkań na niskim pułapie z ostatnich miesięcy. Duzi gracze mogą być jeszcze silniejsi, gdy mali będą się uginać pod ciężarem kosztów.

Publikacja: 03.01.2023 21:00

Atal wieszczy kłopoty mniejszych firm

Foto: materiały prasowe Atalu

Atal jako pierwszy deweloper z GPW podał wyniki sprzedaży mieszkań w IV kwartale 2022 r. Budująca w siedmiu aglomeracjach spółka znalazła nabywców (umowy deweloperskie i przedwstępne) na 385 lokali, o 64 proc. mniej rok do roku i 2 proc. więcej kwartał do kwartału. Oznacza to, że ostatnie miesiące przyniosły stabilizację sprzedaży rzędu 125–130 mieszkań miesięcznie i takiej tendencji Atal spodziewa się w najbliższym półroczu.

Na niskim biegu

– Zakładamy, że pierwsze dwa kwartały 2023 r. będą podobne do III i IV kwartału 2022 r. z możliwą tendencją do odbicia w II połowie 2023 r. – wskazał Zbigniew Juroszek, prezes Atalu. Zaznaczył, że spółka ma potencjał, by zwiększyć sprzedaż, jak tylko poprawi się otoczenie. W perspektywie II połowy br. takim wsparciem może być zapowiedziany przez rząd program dopłat do kredytów na zakup pierwszego lokum przez młodych. Kluczowy dla całego rynku będzie poziom stóp procentowych (RPP nie podnosiła ich ostatnio, co może sugerować, że cykl podwyżek osiągnął szczyt). Wsparciem byłoby też złagodzenie wymagań odnośnie do badania zdolności kredytowej.

Zdaniem prezesa Juroszka duże firmy deweloperskie mogą lepiej znieść spowolnienie. Niższa i wolniejsza sprzedaż to mniej pieniędzy płynących od nabywców i presja na finansowanie budów w większym stopniu ze środków własnych lub drogich kredytów.

– Czołowi deweloperzy, o stabilnej sytuacji finansowej, lepiej poradzą sobie na wymagającym rynku. Mniejsi, obciążeni kredytowo deweloperzy, mogą nie przetrwać trudów kryzysu. Z punktu widzenia kupującego rzetelność dewelopera, zdrowy bilans i środki własne na działalność są teraz niezwykle istotne – wskazał Juroszek.

Menedżer zaznaczył, że sytuacja rynkowa nie sprzyja spadkom cen mieszkań, szczególnie w dużych aglomeracjach, gdzie mniejsi deweloperzy ograniczają produkcję.

Czytaj więcej

Mocna odbudowa wycen wybranych deweloperów

Gotówka rządzi

O ile w Atalu sprzedaż w IV kwartale była stabilna kwartał do kwartału, o tyle według JLL w sześciu największych miastach obserwowane było odbicie: sprzedano 8,4 tys. mieszkań wobec tylko 6,6 tys. w III kwartale. W całym 2022 r. deweloperzy znaleźli nabywców na 35,2 tys. mieszkań, o 49 proc. mniej niż rok wcześniej.

– Na rynku kredytów nie nastąpiła żadna wyraźna zmiana, nasuwa się wniosek, że na wyniki sprzedaży miał głównie wpływ popyt gotówkowy. Część nabywców zapewne nadal traktuje zakup mieszkania jako dobrą inwestycję, wierząc, że za dwa lata ceny mogą zacząć rosnąć. Jeśli do tego uda się wynegocjować płatność 80 lub nawet 90 proc. kwoty przy odbiorze kluczy, zwrot z takiej inwestycji może okazać się bardzo wysoki – mówi Aleksandra Gawrońska, ekspertka JLL. Deweloperzy produkują obecnie mieszkania właśnie z myślą o nabywcach gotówkowych: dominują projekty o wysokim standardzie, dobrze zlokalizowane, z wysokimi cenami ofertowymi.

Budownictwo
Zbigniew Juroszek, prezes Atalu: Deweloperzy też czekają na cięcia stóp
Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą