KNF nie złagodzi zaleceń badania zdolności kredytowej

Deweloperzy powinni spuścić z marży, a nie oczekiwać poluzowania regulacji służących bezpieczeństwu – skwitował nadzorca.

Publikacja: 25.10.2022 10:52

KNF nie złagodzi zaleceń badania zdolności kredytowej

Foto: Adobestock

Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się do apeli deweloperów o poluzowanie Rekomendacji S – nakazującej bankom badanie, czy osoba wnioskująca o kredyt byłaby w stanie obsługiwać pożyczkę przy stopie referencyjnej o jeszcze 5 pkt proc. wyższej od bieżącej (czyli aktualnie 11,75 proc.). Zdaniem deweloperów – ale podobny apel wystosował niedawno Związek Banków Polskich – to zbyt daleko idąca restrykcja, szczególnie przy kredytach z okresowo stałą stopą. Deweloperzy argumentują, że zdławienie popytu i ograniczenie podaży będzie miało konsekwencje dla wielu gałęzi gospodarki.

KNF już wcześniej sygnalizowała, że nie widzi przesłanek do zmiany Rekomendacji S, teraz wystosowała formalną odpowiedź w związku ze wzmożoną aktywnością firm deweloperskich oraz powiązanych z nimi analityków skupioną na pogarszającej się sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego.

„Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej. Z danych Urzędu KNF wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31 proc.. a za I połowę 2022 r. – 29,4 proc. (w oparciu o sprawozdania spółek z GPW i Catalyst – red.). Formułowane obecnie postulaty dotyczące poluzowania ostrożnościowego podejścia nadzoru w imię zwiększenia dostępności do kredytu na nabycie nieruchomości brzmią niepokojąco zwłaszcza w kontekście analogicznej, historycznej dyskusji w sprawie dostępności kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka, która odbyła się w 2006 r. przy próbie ograniczenia przez organ nadzoru ryzyka związanego z tymi produktami, za pomocą – na co warto zwrócić uwagę – zaleceń w ramach Rekomendacji S. Podobnie jak dziś, działania nadzoru uznawano wtedy za szczególnie dotkliwe wobec młodych ludzi, których pozbawić miano możliwości realizacji marzeń o posiadaniu własnego mieszkania. Z negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska mierzymy się do tej pory i wiele wskazuje na to, że mierzyć będziemy się jeszcze przez długi czas. Z pewnością warto wyciągać wnioski z historii” – czytamy w ripoście KNF.

Urząd podkreślił, że to nie deweloperzy ponoszą dzisiaj konsekwencje materializacji ryzyka kredytów hipotecznych w CHF, a wręcz są głównymi beneficjentami masowego udzielania hipotecznych kredytów walutowych – obok kancelarii prawnych reprezentujących frankowiczów.

„Celem Rekomendacji S oraz celem i mandatem KNF nie jest sterowanie popytem i podażą na rynku kredytów mieszkaniowych, ani tym bardziej na rynku budownictwa mieszkaniowego, lecz zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa sektora finansowego. Obecnie materializują się różne ryzyka wynikające z sytuacji makroekonomicznej oraz trendów globalnych i geopolitycznych. Są to czynniki, które przemawiają za tym, aby zachować daleko idącą ostrożność, także w kwestii zadłużania się konsumentów. Dlatego uważamy postulaty deweloperów zmierzające do poluzowania ostrożnościowej polityki UKNF za nieuzasadnione, zaś ich narrację w mediach za szkodliwą i mogącą wprowadzać w błąd co do faktycznego bezpieczeństwa długoterminowych zobowiązań finansowych. Od czasu wydania zalecenia UKNF (zasady weszły w życie 1 kwietnia br. – red.) pojawiły się i rozwinęły nowe, istotne czynniki ryzyka, zaś sytuacja rynkowa nie zmieniła się na tyle, aby można było uznać za uzasadnione odstąpienie przez banki od zwiększonej ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców hipotecznych” – podkreślił urząd.

Zaznaczono, że urząd na bieżąco monitoruje ryzyko związane z udzielaniem mieszkaniowych kredytów hipotecznych oraz prace nad nowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej (WIRON zamiast WIBOR).

Budownictwo
Zbigniew Juroszek, prezes Atalu: Deweloperzy też czekają na cięcia stóp
Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą