Kredyt dla Echa zwiastuje ożywienie?

Najbliższe tygodnie pokażą, czy kredyt uzyskany przez Echo Investment nie jest tylko jedną jaskółką, która nie czyni jeszcze wiosny na rynku pożyczek dla deweloperów

Publikacja: 16.06.2009 08:06

Kompleks biurowy Park Postępu, wznoszony przez Echo Investment na warszawskim Mokotowie, ma otworzyć

Kompleks biurowy Park Postępu, wznoszony przez Echo Investment na warszawskim Mokotowie, ma otworzyć swe podwoje dla najemców w III kwartale tego roku.

Foto: Archiwum

Niemiecki Bank Europhypo udzielił kieleckiemu deweloperowi 50 mln euro (ponad 223 mln zł) kredytu. To prawdopodobnie największa tegoroczna transakcja kredytowa w naszym kraju, której stroną jest spółka z branży nieruchomości.

Kryzys w sektorze finansowym i nieruchomości sprawił, że rynek kredytów dla deweloperów, zarówno mieszkaniowych, jak i wznoszących obiekty komercyjne, jesienią ubiegłego roku praktycznie zamarł. Co prawda spółka z grupy Globe Trade Centre w grudniu 2008 r. uzyskała aż 90 mln euro kredytu od Pekao, jednak dotyczył on ukończonego projektu.

Były to pieniądze przeznaczone na refinansowanie kosztów związanych z budową Galerii Kazimierz w Krakowie, która została otwarta przeszło trzy lata wcześniej i była już w pełni wynajętym, przynoszącym stabilne dochody obiektem.

GTC należało też dotychczas do niewielu firm, które w tym roku mogły pochwalić się uzyskaniem kredytu na realizację nowych projektów. W kwietniu otrzymało od Berlin Hyp 20 mln euro na budowę trzeciego biurowca kompleksu Platinium Business Park na warszawskim Mokotowie.

[srodtytul]Pieniądze na Park Postępu[/srodtytul] Echo przeznaczy natomiast uzyskane właśnie od Eurohypo pieniądze na refinansowanie budowy zespołu biurowego Park Postępu. Kompleks ten, liczący cztery budynki o łącznej powierzchni użytkowej około 33 tys. mkw., także powstaje na warszawskim Mokotowie. Pierwsi najemcy mają się do niego wprowadzić w III kwartale tego roku.

– Park Postępu posiada wszystkie cechy, które z punktu widzenia banku gwarantują bezpieczeństwo transakcji, czyli bardzo dobrą lokalizację, właściwą jakość architektury i wykonania, odpowiedni stopień zaawansowania realizacji i wynajmu, a także stabilnych najemców – wskazuje Dariusz Salamonowicz, reprezentujący Eurohypo. Podkreśla też znaczenie wieloletniej współpracy banku z kieleckim deweloperem (łączna kwota kredytów udzielonych grupie przez Eurohypo przekroczyła 350 mln euro).

[srodtytul]Echo: z rynku płynie coraz więcej pozytywnych sygnałów[/srodtytul]

Piotr Gromniak, prezes Echa, uważa, że umowa z Eurohypo może być interpretowana jako początek zmian niekorzystnych tendencji rynkowych. – Jak widać decyzje dotyczące finansowania dobrych i pewnych projektów mogą być podejmowane bez zbędnej zwłoki. Szczególnie że z różnych sektorów rynku nieruchomości dochodzi coraz więcej pozytywnych sygnałów – komentuje.

– Zwiększenie dostępności kredytów inwestycyjnych na pewno pomoże utrwalić ten pozytywny trend. Echo Investment zamierza wkrótce wprowadzić na rynek kolejne inwestycje, równie dobrze przygotowane, co z pewnością ułatwi ich kredytowanie, realizację i komercjalizację – twierdzi szef kieleckiego dewelopera.

[srodtytul]Na rychłe decyzje banków liczą m.in. Marvipol i Polnord[/srodtytul]

Odpowiedź na pytanie, czy kredyt uzyskany przez Echo może być zwiastunem trwalszego ożywienia, mogą przynieść najbliższe tygodnie. Rychłego finału negocjacji z bankami spodziewa się Andrzej Nizio, wiceprezes Marvipolu. Warszawski deweloper z własnego doświadczenia wie, jak trudno obecnie uzyskać kredyt na realizację projektów deweloperskich, nawet znacznie mniejszy niż otrzymany przez Echo. Już bowiem od ubiegłego roku rozmawia z bankami na temat finansowania budowy biurowca Prosta Tower na warszawskiej Woli (zgodnie z umową zawartą z Eiffage Budownictwo Mitex pod koniec grudnia, na dokończenie budowy potrzeba jeszcze 57 mln zł netto).

Decyzji w sprawie udzielenia kredytu w wysokości około 50 mln zł wyczekuje również Polnord. Rozmowy gdyńskiego dewelopera z bankami w sprawie finansowania budowy pierwszego z biurowców tworzących Wilanów Office Park w Warszawie także trwają już kilka miesięcy, mimo że budynek został w całości wynajęty już przeszło rok temu. – Liczymy, że uzyskamy pozytywną decyzję banku na przełomie II i III kwartału – mówi Bartłomiej Kolubiński, wiceprezes Polnordu.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?