Witamy Urlopy.pl z otwartymi rękoma

wywiad „Parkietu” z Krzysztofem Miaśkiewiczem, prezesem (od niespełna miesiąca) Chemoservisu-Dwory

Publikacja: 20.07.2009 08:02

Chemoservis – Dwory S.A.

Chemoservis – Dwory S.A.

Foto: www.chemoservis.pl

[b]W minionym tygodniu giełdowy kurs Chemoservisu-Dwory zachowywał się bardzo dziwnie. We wtorek akcje spółki podrożały o ponad 100 proc., a podczas kolejnych dwóch sesji – po kilkadziesiąt procent. Co Pan na to? [/b]

Według naszej najlepszej wiedzy ani członkowie zarządu, ani główni akcjonariusze nie dokonywali w ostatnim okresie żadnych transakcji akcjami spółki. Być może większe zainteresowanie Chemoservisem-Dwory w ostatnich dniach wynika z pozytywnej oceny stabilnych fundamentów i ambitnych planów firmy. Możemy się jedynie cieszyć, że inwestorzy, a w zasadzie inwestor, który się ujawnił, docenia potencjał spółki. Oczywiście z punktu widzenia innych akcjonariuszy pojawia się wiele pytań, przede wszystkim o charakter inwestycji, o jej horyzont.

[b]Jak Pan ocenia pojawienie się w akcjonariacie Chemoservisu-Dwory firmy Urlopy.pl? [/b]

Obecnie jest to dla nas inwestor taki jak każdy inny. Jeżeli chodzi mu o średnio- czy długoterminową inwestycję w akcje naszej firmy i liczy na kolejne wzrosty, to mogę powiedzieć, że witamy Urlopy.pl z otwartymi ramionami.

[b]Jest Pan równocześnie prezesem Chemoservisu-Dwory i – jak to określono w komunikacie spółki – konkurencyjnej firmy Petro EnergoRem. Czy ta unia personalna to wstęp do ewentualnej fuzji obu podmiotów?[/b]

Nie można twierdzić, że PetroEnergoRem jest spółką konkurencyjną wobec Chemoservisu-Dwory. Działamy w kompletnie różnych obszarach, dla innych podmiotów i ani razu nie spotkaliśmy się jako konkurenci przy przetargach czy staraniach o zlecenia. Oczywiście teraz będziemy łączyli siły w kolejnych przetargach, będziemy się wymieniać i zastępować przy konkretnych kontraktach, w pewnym sensie skoordynujemy działania takich służb, jak marketing i zaopatrzenie. Jednak nie ma teraz tematu fuzji obu firm.

[b]Jak Pan ocenia obecną sytuację Chemoservisu-Dwory?[/b]

Działamy w trudnych warunkach. Z jednej strony, nie widać, aby nasz główny partner, czyli Synthos, zamierzał istotnie zwiększać zakres prac modernizacyjnych czy inwestycyjnych, a przez to skalę zleceń do naszej firmy. Jednak z drugiej strony, staramy się realizować kontrakty dla innych podmiotów i mamy tutaj pewne sukcesy. Chemoservis-Dwory miał w pierwszym półroczu dość stabilne przychody i jesteśmy na dobrej drodze, by zrealizować plany sprzedaży na ten rok. Myślę, że jest również spora szansa na wypracowanie adekwatnego zysku netto.

[b]Grzegorz Dobrowolski, Pana poprzednik na stanowisku prezesa Chemoservisu-Dwory, deklarował kilka tygodni temu, że najpóźniej na początku trzeciego kwartału będzie jasne, czy portfel zamówień pozwoli wykonać założenia budżetowe spółki. Mamy początek trzeciego kwartału. Jaka jest sytuacja? [/b]

Nie ma żadnych przesłanek, aby nie dotrzymać założeń budżetowych. O ostatecznym wyniku będą jednak decydować m.in. dokładne terminy realizacji prac i płatności za nie. Niewykluczone, że niektóre mogą być przesunięte na przyszły rok. W zamian planujemy jednak pozyskiwać nowe zlecenia.

[b]Jakie są szanse, że Chemoservis-Dwory osiągnie w tym roku co najmniej takie przychody jak w 2008 r. (27,3 mln zł)? [/b]

Ponieważ nie publikowaliśmy prognoz, nie chciałbym teraz składać deklaracji. Rozważymy ogłoszenie prognozy, ale później, być może po ewentualnej akwizycji, nad którą teraz pracujemy.

[b]Czy można liczyć, że w tym roku spółka pokaże zysk netto?[/b]

Oczywiście, tak. Spodziewamy się w tym roku rentowności netto na poziomie kilku procent. Pracujemy jednak nad jej poprawieniem i w kolejnych okresach ten wskaźnik ma szanse wzrosnąć na pewno o kilka punktów procentowych.

[b]Czy w Chemoservisie-Dwory konieczna jest teraz restrukturyzacja zatrudnienia? [/b]

Nie widzimy takiej konieczności.

[b]Wspomniał Pan o planowanej akwizycji. Do końca czerwca Chemoservis-Dwory miał wyłączność na rozmowy w sprawie zakupu od Arcelora Mittala spółki ZEN z Dąbrowy Górniczej. Na jakim etapie są te negocjacje? [/b]

Wyłączność przedłużono nam do połowy sierpnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi założeniami, jest szansa aby zakończenie transakcji nastąpiło w tym kwartale.

[b]Akcjonariusze Chemoservisu-Dwory – wbrew propozycji zarządu – zdecydowali ostatnio o tym, żeby gros zeszłorocznego zysku przeznaczyć na wypłatę dywidendy. Czy może to mieć jakikolwiek wpływ na plany akwizycyjne? [/b]

Nie ma to żadnego wpływu na planowane przejęcia. Aktualne plany sfinansujemy z własnych środków, czyli z zysków z poprzednich lat. Również gdy przystąpimy do realizacji kolejnych pomysłów, mamy do wyboru wiele form ich finansowania: środki własne, wsparcie aktualnych głównych akcjonariuszy spółki, emisja akcji.

[b]Jeszcze kilka tygodni temu zarząd rozważał właśnie nową emisję akcji. Na jakim etapie są przygotowania do niej? [/b]

Nasz debiut giełdowy odbył się zaledwie przed ośmioma miesiącami i Chemoservis-Dwory jest od strony formalnej i organizacyjnej bardzo dobrze przygotowany do emisji.

[b]Czy dokonali Państwo już wyboru domu maklerskiego, który będzie pełnił funkcję oferującego? [/b]

Oferujący nie został jeszcze wybrany, ale prowadzimy rozmowy. Przede wszystkim jednak chcemy skorelować plany biznesowe z planami ewentualnej emisji, by tworzyły sensowny ciąg zdarzeń. Tylko wtedy będą prowadzić do zwiększania wartości firmy.

[b]Dziękuję za rozmowę.[/b]

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?