Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w II kwartale zarejestrowano w Polsce 1267 naczep do pojazdów ciężarowych, o 3 proc. więcej niż w I kwartale. Około jednej czwartej z nich – 327 pojazdów – wyprodukowano w fabryce Wieltonu. W gronie największych producentów naczep, z 94 zarejestrowanymi pojazdami znalazł się również Feber należący do Inter Carsu.
Największy, 40-proc. udział w sprzedaży naczep mają wywrotki, wykorzystywane m.in. przez firmy budowlane do transportu kruszywa i innych materiałów budowlanych. Najczęściej kupowanymi wywrotkami w II kwartale były te z logo Wieltonu – 225, spośród 509 zarejestrowanych pojazdów tego typu, a na drugim miejscu uplasował się Feber, z 91 sztukami.
[srodtytul]Lider umacnia pozycję[/srodtytul]
Giełdowy Wielton jeszcze w ubiegłym roku miał zaledwie 9-proc. udział w polskim rynku. Zapaść sprzedaży na rynkach zagranicznych, z rosyjskim i ukraińskim na czele, skłoniła spółkę z Wielunia do skoncentrowania się na sprzedaży krajowej. Efekt – w II kwartale spółka miała już blisko 26-proc. udział w całościowej sprzedaży w Polsce. – Fotel lidera cieszy, szkoda, że przodujemy na tak słabym rynku – mówi Włodzimierz Masłowski, prezes Wieltonu.
Spółka w I kwartale sprzedała w Polsce i za granicą około 350 sztuk pojazdów. Dla porównania, w I kwartale 2008 r. wolumen sprzedaży przekraczał 1,4 tys. sztuk. Choć wieluńska spółka może pochwalić się blisko 40-proc., kwartał do kwartału, wzrostem sprzedaży na rynku krajowym i porównywalnym, jak wynika z szacunków Wieltonu, wzrostem eksportu w minionym okresie, o nawiązaniu do rezultatów z 2008 r. na razie nie może być mowy. – Tegoroczne wyniki trudno porównywać z ubiegłorocznymi. Spadek przewozów towarowych sprawił, że popyt na naczepy wykorzystywane przez branżę transportową jest bardzo słaby – ocenia Masłowski. – Mamy nadzieję, że II półrocze przyniesie pewne ożywienie – mówi Piotr Kraska, prezes Febera i członek zarządu Inter Carsu.