Grupa Boryszew analizuje nowe inwestycje

W planach jest między innymi joint venture WM Dziedzice z Włochami i... połączenie Boryszewa z Boryszewem ERG

Publikacja: 14.08.2009 01:57

Grupa Boryszew analizuje nowe inwestycje

Foto: GG Parkiet

Boryszew i jego przedsiębiorstwa zależne pracują nad kilkoma nowymi projektami inwestycyjnymi – wynika z uaktualnionej prezentacji grupy, z jaką mogą się zapoznać inwestorzy na stronie internetowej. Okazuje się, że wszystkie te „strategiczne” przedsięwzięcia są na bardzo wstępnym etapie.

[srodtytul]Dzielenie, łączenie[/srodtytul]

Boryszew – podmiot stojący na czele rozległej grupy kapitałowej – analizuje połączenie z Boryszewem ERG, spółką w 100 proc. zależną, którą latem 2007 roku... wydzielił ze swoich struktur. Dawny Oddział Sochaczew miał bowiem zostać połączony z giełdowymi Suwarami. Nic z tych planów nie wyszło – w kwietniu zeszłego roku fuzji nie poparli akcjonariusze Suwar.

– Wstępnie analizujemy taki pomysł na poziomie zarządów, nie ma żadnych decyzji ani harmonogramów – mówi Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa. – W czasie kryzysu warto się zastanowić nad optymalizacją kosztów w grupie. Dzięki fuzji, już jako podmiot prowadzący działalność operacyjną, Boryszew byłby korzystniej postrzegany przez banki – dodaje. Przypomina, że na podobnej zasadzie Impexmetal (spółka zależna Boryszewa) – pełniący rolę holdingu dla części metalowej całej grupy – w ubiegłym roku wchłonął w 100 proc. zależną hutę aluminium w Koninie.

Boryszew nadal zabiega o objęcie części swoich terenów obszarem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – W przyszłym tygodniu mamy spotkanie w Ministerstwie Gospodarki w sprawie zmian w projekcie naszej inwestycji – mówi Iwanejko. Projekt wypadł z przyjętego niedawno przez rząd rozporządzenia o rozszerzeniu strefy.

[srodtytul]Pociski dla Włochów[/srodtytul]

Z kolei nowym projektem analizowanym w grupie Hutmenu jest joint venture Walcowni Metali Dziedzice z włoskim inwestorem. Chodzi o produkcję elementów do pocisków. To pokłosie porozumienia o współpracy, zawartego w lipcu zeszłego roku między Impexmetalem a zbrojeniowym Bumarem. Inspiratorem projektu z udziałem Włochów jest Arkadiusz Krężel, przewodniczący rad nadzorczych Boryszewa i Impexmetalu oraz były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. – Rozmawialiśmy z dużą włoską grupą, dla której walcownia w Dziedzicach mogłaby produkować. To bardzo perspektywiczne plany, jednak kryzys opóźni ich realizację przynajmniej o rok – komentuje Krężel.

[srodtytul]Przetwórstwo aluminium[/srodtytul]

Impexmetal zamierza rozszerzyć działalność konińskiej huty aluminium o centra serwisowe (np. tną blachy pod wymiar). To logiczny krok po zamknięciu wydziału produkcji metalu. Dopóki działał i przynosił zyski, huta mogła poprzestać na oferowaniu najprostszych blach. – Marże na przetwórstwie detalicznym są atrakcyjne. Rozważamy budowę lub przejęcie centrum, ale na konkrety za wcześnie – mówi Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Handlująca łożyskami spółka FŁT Polska analizuje inwestycje kapitałowe na Dalekim Wschodzie. – Rozmowy w sprawie zakupu dwóch chińskich firm produkcyjnych były już zaawansowane, ale w czasie kryzysu wolimy powalczyć o przejęcie FŁT Kraśnik od Skarbu Państwa – mówi Szeliga.

[srodtytul]Wyjście z Suwar[/srodtytul]

Grupa Romana Karkosika najwyraźniej wycofuje się z Suwar na rzecz kanadyjskiego koncernu Wentworth, który ma już 9,9 proc. akcji. Jakie plany wobec producenta wyrobów z tworzyw sztucznych ma inwestor? Roman Talkowski z zarządu polskiego oddziału Wentworth odsyła do swego szefa. Jednak prezes Walter Kuskowski, założyciel Wentworth, nie odpowiedział na nasze prośby o kontakt.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?